Aplikacja mobilna

Ściągnij naszą aplikację by na bieżąco śledzić pracę KryptoBota.

j j

Masz już konto?
Zaloguj się
Obserwuj

Aktualizacja Ethereum London z EIP-1559 ma zostać wydana 14 lipca

HomeAktualności Aktualizacja Ethereum London z EIP-1559 ma zostać wydana 14 lipca

London hard fork, który będzie zawierał wyczekiwany EIP 1559 może nadejść już 14 lipca.
Przybliżony harmonogram został ustalony podczas dzisiejszego spotkania Ethereum Core Devs Meeting.

To właśnie oczekiwanie i podekscytowanie wokół EIP 1559 czyniącego Ethereum “aktywem deflacyjnym” wysłało kurs ETH na nowy rekord wszech czasów w wysokości $2,600.

Co to jest EIP 1559?

EIP 1559 jest propozycją reformy rynku opłat Ethereum, z następującymi kluczowymi zmianami:

  • Obecny limit gazu wynoszący 12,5 mln zostaje zastąpiony dwiema wartościami: “długoterminowym średnim celem” (12,5 mln) oraz “twardym limitem na blok” (25 mln)
  • Istnieje OPŁATA PODSTAWOWA (która jest spalana), którą transakcje są zobowiązane zapłacić. Opłata jest dostosowywana na zasadzie blok po bloku w celu osiągnięcia wartości, tak aby średnie zużycie gazu w bloku pozostało w okolicach 12,5 miliona.

Zasadniczo, zamiast całej krótkoterminowej zmienności popytu na przestrzeń transakcyjną w bloku przekładającej się na zmienność opłat transakcyjnych, część zmienności zamiast tego przekłada się na zmienność wielkości bloku.

(źródło: notes.ethereum.org)

Dlaczego EIP 1559 jest dobre?

Istnieją trzy główne problemy związane ze status quo rynków opłat transakcyjnych:

Niedopasowanie między zmiennością poziomów opłat transakcyjnych a społecznym kosztem transakcji: opłaty transakcyjne na dojrzałych publicznych blockchainach, które mają wystarczające wykorzystanie, aby bloki były pełne, mają tendencję do bycia niezwykle zmiennymi. Na Ethereum minimalne opłaty wynoszą zazwyczaj około 2 gwei (10^9 gwei = 1 ETH), ale czasami wzrastają do 20-50 gwei, a w jednym przypadku wzrosły nawet do ponad 200 gwei: https://etherscan.io/chart/gasprice. W oczywisty sposób powoduje to wiele nieefektywności, gdyż absurdalne jest sugerowanie, że koszt poniesiony przez sieć z tytułu przyjęcia jeszcze jednej transakcji do bloku jest w rzeczywistości 100x większy, gdy ceny gazu wynoszą 200 gwei niż gdy wynoszą 2 gwei; w obu przypadkach jest to różnica między 8 mln gazu a 8,02 mln gazu.

Nieefektywność aukcji po pierwszej cenie: szczegółowy opis na https://ethresear.ch/t/first-and-second-price-auctions-and-improved-transaction-fee-markets/2410. W skrócie, obecne podejście, w którym nadawcy transakcji publikują transakcję z opłatą, górnicy wybierają najwyżej płacące transakcje, a każdy płaci tyle, ile wylicytował, jest dobrze znane w literaturze poświęconej projektowaniu mechanizmów jako wysoce nieefektywne, a zatem wymagane są złożone algorytmy szacowania opłat, a nawet te algorytmy często kończą się niezbyt dobrze, prowadząc do częstych “nadpłat opłat”.

Niestabilność blockchainów bez nagrody za blok: w dłuższej perspektywie blockchainy, w których obecnie nie ma emisji (w tym Bitcoin i Zcash) zamierzają przejść na wynagradzanie górników w całości za pomocą opłat transakcyjnych. Znane są jednak wyniki pokazujące, że prawdopodobnie prowadzi to do dużej niestabilności, zachęcając do wydobywania “siostrzanych bloków”, które kradną opłaty transakcyjne, otwierając znacznie silniejsze wektory ataku na samolubne wydobywanie i nie tylko. Obecnie nie ma na to dobrego rozwiązania.

 

Aktualizacja EIP 155 ma rozwiązań te problemy.

KryptoBot dzielnie dziś pomaga w handlowaniu ETH

Czy masz już konto w KryptoBocie? Ustal swoją strategię a KryptoBot zrobi resztę za Ciebie. Sprawdź za darmo jak to działa!