Aplikacja mobilna

Ściągnij naszą aplikację by na bieżąco śledzić pracę KryptoBota.

j j

Masz już konto?
Zaloguj się
Obserwuj

Blockchain Chia – skuteczniejsze i bardziej ekologiczne transakcje w blockchainie

HomeAktualności Blockchain Chia – skuteczniejsze i bardziej ekologiczne transakcje w blockchainie
Jak działa blockchain chia head

Wiele osób uważa blockchain Bitcoin i jego walutę za pewną przyszłość dla ewolucji ogólnopojętych tradycyjnych finansów na świecie. Postrzeganie Bitcoina w taki, a nie inny sposób wynika z jego dotychczasowego rozwoju:

 

  • Dał on początek rynkowi kryptowalut w takiej formie w jakiej go obecnie znamy.
  • Stanowi prawię połowę całkowitej kapitalizacji rynkowej kryptowalut.
  • Jeśli chodzi o swoją pozycję najbardziej dochodowego aktywa na rynku, konkurencja jest rozważana jedynie w perspektywie przyszłości. Obecnie jest niekwestionowanym nr 1.

 

Opieranie się głównie na tych założeniach podczas próby przewidzenia przyszłego rozwoju światowych finansów może okazać się niewystarczające. Zastanówmy się najpierw czego na ten moment możemy oczekiwać od idealnie działającej platformy do prowadzenia zdecentralizowanych finansów.

 

   1. Zgodnie z zasadą wyjściową, pieniądz cyfrowy powinien być łatwiejszy w użyciu niż gotówka i trudniejszy do kradzieży.
   2. Bezpieczeństwo cyfrowych pieniędzy, tożsamości i aktywów nie powinno zależeć od zespołu ekspertów, a być zależne od wszystkich uczestników sieci.
   3. Zgubienie kluczy powinno być łatwe do odzyskania.
   4. Każdy, od pojedynczych osób korzystających z domowych komputerów po instytucje finansowe, powinien mieć możliwość uczestniczenia w zatwierdzaniu transakcji.
   5. Każdy powinien mieć możliwość wydobywać kryptowaluty za pomocą najbardziej efektywnego algorytmu.
   6. Aktywa, tytuły własności, towary, dług lub kapitał powinny być emitowane przez każdego w sposób, który jest interoperacyjny, zgodny z obowiązującym prawem i pozwalający na łatwe ustalenie komu można ufać.
   7. Aktywa te powinny być zbywalne 24 godziny na dobę, 365 dni w roku.

 

Te 7 założeń porusza przynajmniej część wymagań, które powinna spełniać zdecentralizowana sieć zapewniająca światową rewolucję w obsłudze finansów na całym świecie. Blockchain Chia bierze za cel stworzenie środowiska, które ma wcielić wszystkie te założenia w życie i być swojego rodzaju “internetem rynków”. 

Czym Chia różni się od innych blockchainów?

Chia została zaprojektowana w celu ulepszenia blockchainów opartych na Proof of Work za pomocą nowego algorytmu konsensusu – Proof of Space and Time (PoST). Zamiast zużywać ogromne ilości energii elektrycznej, PoST wykorzystuje nadmiarową ilość eksabajtów (EB) przestrzeni dyskowej.

Aby osiągnąć swoje cele Chia zbudowała swój blockchain od początku na nowych zasadach, innych niż dotychczasowo używane w prawie wszystkich sieciach kryptowalut algorytmy Proof of Work (PoW) i Proof of Stake (PoS). W podanych linkach możecie przeczytać jak działają i do czego są wykorzystywane te algorytmy. Zacznijmy od wyjaśnienia jakie są wady wykorzystania PoW i PoS do przetwarzania transakcji w blockchainie.

 

Wady Proof of Work

Algorytm Proof of Work, który jest wykorzystywany między innymi przez blockchain Bitcoin, zawierał założenie, że niewykorzystane cykle CPU są ogromnym nadmiarem zasobów (w postaci mocy obliczeniowej) w milionach komputerów na całym świecie. To założenie nie okazało się poprawne ponieważ niewykorzystana moc obliczeniowa jednego komputera okazała się zbyt mała, aby “kopanie kryptowalut” w ten sposób było opłacalne. Założenie to było jednak prekursorskie w poszukiwaniu globalnego nadmiaru zasobów.Zamiast tego, wyspecjalizowany sprzęt stworzony specjalnie do kopania i dostęp do taniej energii elektrycznej stał się niezbędny aby obliczenia Proof of Work okazały się opłacalne.


Ten rozwój osłabił podstawową zasadę Bitcoina – decentralizację.
Wyspecjalizowany sprzęt “górniczy” jest w coraz większym stopniu w posiadaniu i użytkowaniu tylko kilku dużych podmiotów w specjalnie zbudowanych centrach danych zlokalizowanych w pobliżu niedrogiej energii elektrycznej. W ten sposób nastąpiła nieoczekiwana centralizacja tego, co w zamierzeniu miało być zdecentralizowaną siecią konsensusu. Centralizacja ta obniża zaufanie i podnosi trudne kwestie związane ze zużyciem energii elektrycznej, e-odpadami, generowaniem dwutlenku węgla i geopolityką.

 

Wady Proof of Stake

Algorytm PoS w dużym stopniu rozwiązuje problemy z niewydajnością energetyczną oraz centralizacją, które występują w PoW. W dalszym ciągu jednak, aby zostać walidatorem sieci opartej na Proof of Stake i wydobywać kryptowaluty trzeba spełnić wymagania, które tylko niektóre jednostki są w stanie spełnić, a walidatorzy z dużymi pakietami akcji mogą mieć nadmierny wpływ na weryfikację transakcji. Dodatkowo algorytm PoS nie jest jeszcze dokładnie sprawdzony pod kątem bezpieczeństwa.

 

Proof of Stake jest scentralizowany. Żaden z dotychczasowych łańcuchów Proof of Stake nie posiada więcej niż 6 000 pełnych węzłów. Niektóre projekty definiują swoje pełne węzły PoS na podstawie tego, jaka jest łączna wartość stawianych kryptowalut, a nie ile komputerów w sieci jest wykorzystywanych do zagwarantowania decentralizacji. Większość łańcuchów Proof of Stake, takich jak Algorand, Cardano i Solana, ma około 3000 walidatorów (stan na początek 2022 r.), którzy faktycznie tworzą i walidują bloki transakcji. Taka centralizacja stwarza znaczne ryzyko geopolityczne. Centralny zespół może cenzurować transakcje lub w inny sposób ograniczać naturę sieci blockchain.

Jak działa blockchain Chia?

Blockchain chia
Blockchain chia

Chia to kryptowaluta i platforma inteligentnych kontraktów w sieci blockchain. Blockchain Chia został zaprojektowany od podstaw. Stara się utrzymać ten sam poziom bezpieczeństwa, co Bitcoin, zużywając przy tym dużo mniej energii. Działanie sieci Chia opiera się na algorytmie PoST.

 

Jak działa algorytm Proof of Space and Time?

W dużym skrócie – Proof of Space jest techniką kryptograficzną, w której uczestnicy udowadniają, że przydzielają niewykorzystane miejsce na swoim dysku twardym do przechowywania danych. Aby można było używać tej metody konsensusu, Proof of Space musi być powiązany z Proof of Time. PoT potwierdza, że czasy bloków się zgrywają i zwiększa ogólne bezpieczeństwo blockchain. Proof of Space and Time składa się więc z dwóch oddzielnych algorytmów:

 • Proof of Space (PoS)
 • Proof of Time (PoT)

 

Jak działają Smart Contracty w blockchainie Chia?

Chia wykorzystuje nowy, autorski model inteligentnych kontraktów, który wykorzystuje dwa języki programowania:

 • język wyższego poziomu o nazwie chialisp,
 • oraz towarzyszący mu język niższego poziomu o nazwie CLVM (ChiaLisp Virtual Machine).

Chia wykorzystuje model zestawu monet do śledzenia stanu blockchaina. Prosta natura tego modelu ułatwia pisanie kontraktów o wysokiej wartości i bezpieczeństwie. W przeciwieństwie do systemów, które wykorzystują model kont, takich jak Ethereum, kodza pomocą, którego powstaje waluta Chia jest silnie sandboxowany. Zwiększa to bezpieczeństwo, zmniejsza maksymalną wartość możliwą do uzyskania (Maximum Extractable Value – MEV) i sprawia, że kod jest w pełni audytowalny.

Podsumowując:

Blockchain Chia opiera się na wykorzystywaniu pamięci dyskowej zamiast mocy obliczeniowej i wykorzystuje inny niż zazwyczaj mechanizm konsensusu – Proof of Space and Time.

Dzięki tym zmianom “kopanie kryptowalut” jest dużo efektywniejsze i bardziej energooszczędne.

Czy masz już konto w KryptoBocie? Ustal swoją strategię a KryptoBot zrobi resztę za Ciebie. Sprawdź za darmo jak to działa!