Aplikacja mobilna

Ściągnij naszą aplikację by na bieżąco śledzić pracę KryptoBota.

j j

Masz już konto?
Zaloguj się
Obserwuj

Co to jest Ethereum 2?

HomeAktualności Co to jest Ethereum 2?

Co to jest ETH2?

Eth2 odnosi się do zestawu połączonych ze sobą aktualizacji, które sprawią, że Ethereum będzie bardziej skalowalne, bezpieczniejsze i trwalsze. Te ulepszenia są budowane przez wiele zespołów z całego ekosystemu Ethereum.

Wizja nowego Ethereum

Naiwnym sposobem na rozwiązanie problemów Ethereum byłoby uczynienie go bardziej scentralizowanym. Ale decentralizacja jest zbyt ważna. To właśnie decentralizacja daje Ethereum odporność na cenzurę, otwartość, prywatność danych i niemal niezłomne bezpieczeństwo.

Wizją Ethereum jest bycie bardziej skalowalnym i bezpiecznym, ale także pozostanie zdecentralizowanym. Osiągnięcie tych 3 cech jest problemem znanym jako dylemat skalowalności.

Ulepszenia Eth2 mają na celu rozwiązanie tego dylematu, ale istnieją poważne wyzwania.

źródło: ethereum.org
Skalowalność

Ethereum musi obsługiwać 1000 transakcji na sekundę, aby aplikacje były szybsze i tańsze w użyciu.

Bezpieczeństwo

Ethereum musi być bardziej bezpieczne. Wraz z rosnącą popularnością Ethereum, protokół musi stać się bardziej bezpieczny przed wszelkimi formami ataków.

Ekologia

Ethereum musi być bardziej przyjazne dla środowiska. Dzisiejsza technologia wymaga zbyt dużej mocy obliczeniowej i energii.

Skalowalność

Ethereum musi być w stanie obsłużyć więcej transakcji na sekundę bez zwiększania rozmiaru węzłów w sieci. Węzły są istotnymi uczestnikami sieci, którzy przechowują i uruchamiają blockchain. Zwiększanie rozmiaru węzłów nie jest praktyczne, ponieważ mogliby to zrobić tylko ci, którzy mają potężne i drogie komputery. Aby skalować, Ethereum potrzebuje więcej transakcji na sekundę, w połączeniu z większą liczbą węzłów. Więcej węzłów oznacza większe bezpieczeństwo.

Aktualizacja łańcuchów shardów rozłoży obciążenie sieci na 64 nowe łańcuchy. Dzięki temu Ethereum będzie miało czym oddychać, zmniejszając zatory i zwiększając prędkość poza obecny limit 15-45 transakcji na sekundę.

I nawet jeśli będzie więcej łańcuchów, w rzeczywistości będzie to wymagało mniej pracy od walidatorów – opiekunów sieci. Walidatorzy będą musieli “uruchomić” tylko swój shard, a nie cały łańcuch Ethereum. Dzięki temu węzły są bardziej lekkie, co pozwala Ethereum skalować się i pozostać zdecentralizowanym.

Bezpieczeństwo

Ulepszenia Eth2 poprawiają bezpieczeństwo Ethereum przed skoordynowanymi atakami, takimi jak atak 51%. Jest to rodzaj ataku, w którym jeśli ktoś kontroluje większość sieci, może przeforsować nieuczciwe zmiany.

Przejście na proof-of-stake oznacza, że protokół Ethereum jest bardziej zniechęcający do ataków. Dzieje się tak dlatego, że w proof-of-stake, walidatorzy, którzy zabezpieczają sieć muszą wnieść do protokołu znaczne ilości ETH. Jeśli spróbują oni zaatakować sieć, protokół może automatycznie zniszczyć ich ETH.

Nie jest to możliwe w proof-of-work, gdzie najlepsze, co może zrobić protokół, to zmusić podmioty zabezpieczające sieć (górników) do utraty nagród za wydobycie, które w przeciwnym razie zarobiliby. Aby osiągnąć równoważny efekt w proof-of-work, protokół musiałby być w stanie zniszczyć cały sprzęt górnika, jeśli ten będzie próbował oszukiwać.

 

Czym jest KryptoBot?

 

Model bezpieczeństwa Ethereum również musi się zmienić z powodu wprowadzenia łańcuchów shardów. Beacon Chain będzie losowo przypisywał walidatory do różnych shardów – to praktycznie uniemożliwia walidatorom zmowę poprzez atakowanie konkretnego shardu. Sharding nie jest tak bezpieczny na blockchainie proof-of-work, ponieważ górnicy nie mogą być kontrolowani przez protokół w ten sposób.

Staking oznacza również, że nie trzeba inwestować w elitarny sprzęt, aby “uruchomić” węzeł Ethereum. Powinno to zachęcić więcej osób do zostania walidatorem, zwiększając decentralizację sieci i zmniejszając powierzchnię ataku.

Możesz stać się walidatorem poprzez staking swojego ETH.

Ekologia

Ethereum musi być bardziej ekologiczne.

Nie jest tajemnicą, że Ethereum i inne blockchainy, takie jak Bitcoin, są energochłonne z powodu wydobycia.

Ale Ethereum zmierza w kierunku zabezpieczenia za pomocą ETH, a nie mocy obliczeniowej – poprzez staking. 

źródło: ethereum.org

Mimo że staking zostanie wprowadzony przez Beacon Chain, Ethereum, którego używamy obecnie, będzie działało równolegle przez pewien czas, zanim “połączy się” lub “zmerdżuje” z aktualizacjami Eth2. Jeden system zabezpieczony przez ETH, drugi przez moc obliczeniową.

Jest to spowodowane tym, że na początku łańcuchy shardów nie będą w stanie obsługiwać takich rzeczy jak nasze konta czy dapps. Nie możemy więc tak po prostu zapomnieć o górnictwie i mainnecie.

Kiedy łańcuch beaconów i łańcuchy shardów będą już działały, rozpoczną się prace nad dokowaniem mainnetu do nowego systemu. To zmieni mainnet w shard, dzięki czemu będzie on zabezpieczony przez ETH i znacznie mniej energochłonny.

Jeśli jesteś użytkownikiem dapp lub posiadaczem ETH, nie musisz nic robić by przejść na ETH2.

Jakie są ulepszenia Ethereum 2?

Beacon Chain

  • Beacon Chain nie zmienia niczego w Ethereum, którego używamy dzisiaj.
  • Będzie koordynować sieć.
  • Wprowadza proof-of-stake do ekosystemu Ethereum

Czas wdrożenia: już działa!

 

Czym zajmuje się Beacon Chain?

Beacon Chain będzie zarządzał lub koordynował rozbudowaną sieć shardów i stakerów. Nie będzie on jednak podobny do dzisiejszego mainnetu Ethereum. Nie może obsługiwać kont ani inteligentnych kontraktów.

Rola Beacon Chain będzie się zmieniać z czasem, ale jest to podstawowy element bezpiecznego, zrównoważonego i skalowalnego Ethereum.

Shard chains

  • Sharding jest wielofazową aktualizacją mającą na celu poprawę skalowalności i pojemności Ethereum.
  • Łańcuchy Shard rozkładają obciążenie sieci na 64 nowe łańcuchy.
  • Ułatwiają one uruchomienie węzła poprzez utrzymanie niskich wymagań sprzętowych.

Czas wdrożenia: 2021

 

źródło: ethereum.org

Co to jest sharding?
Sharding to proces dzielenia bazy danych poziomo w celu rozłożenia obciążenia – jest to powszechna koncepcja w informatyce. W kontekście Ethereum, sharding zmniejszy przeciążenie sieci i zwiększy liczbę transakcji na sekundę poprzez tworzenie nowych łańcuchów, zwanych “shardami”.

O użyciu shaderów w optymalizacji Etherum pisaliśmy w tym artykule.

Docking

  • W końcu obecny mainnet Ethereum “zadokuje” z resztą ulepszeń Eth2.
  • Dokowanie połączy mainnet Eth1 z Beacon Chain Eth2 i Shard chains
  • Będzie to oznaczać koniec proof-of-work dla Ethereum i pełne przejście do proof of stake.

Czas wdrożenia: 2022

 

Co to jest dokowanie?

źródło: ethereum.org

Ważne jest, aby pamiętać, że początkowo inne ulepszenia Eth2 są dostarczane oddzielnie od mainnetu – łańcucha, którego używamy dzisiaj. Ethereum mainnet będzie nadal zabezpieczony przez proof-of-work, nawet podczas gdy Beacon Chain i jego łańcuchy shardów będą działać równolegle używając proof of stake. Dokowanie jest wtedy, gdy te dwa systemy zostaną połączone razem.

Wyobraźmy sobie, że Ethereum jest statkiem kosmicznym, który nie jest jeszcze gotowy do podróży międzygwiezdnej. Dzięki Beacon Chain i łańcuchom shardów społeczność zbudowała nowy silnik i utwardzony kadłub. Kiedy nadejdzie czas, obecny statek zadokuje do tego nowego systemu, dzięki czemu stanie się jednym statkiem, gotowym do pokonania kilku poważnych lat świetlnych i zmierzenia się z wszechświatem.

Najczęściej zadawane pytania

Kiedy Eth2 zostanie dostarczony?
Eth2 to zestaw różnych uaktualnień z różnymi datami wdrożeń. Część już wdrożono, część zostało przewidzianych na rok 2021 oraz 2022.

Czy Eth2 jest oddzielnym blockchainem?
Myślenie o Eth2 jako o oddzielnym blockchainie nie jest właściwe.

Jak należy się przygotować do Eth2
Nie musisz teraz nic robić, aby przygotować się do Eth2.

Co to jest Eth1?
Eth1 odnosi się do głównej sieci Ethereum, na której dokonujesz dzisiaj transakcji.

Jak będzie wyglądało stakowanie?
Będziesz musiał skorzystać z launchpada do stakowania lub dołączyć do puli stakerów.

Kto buduje Eth2?
Wiele różnych zespołów z całej społeczności pracuje nad różnymi ulepszeniami Eth2.

Dlaczego Eth2 jest potrzebny?
Ethereum, z którego korzystamy obecnie, musi oferować lepsze doświadczenia użytkownikom końcowym i uczestnikom sieci.

Jak mogę przyczynić się do rozwoju Eth2?
Nie musisz być specjalistą od techniki, aby wnieść swój wkład. Społeczność poszukuje osób o różnych umiejętnościach.

opracowanie na podstawie oficjalnych danych: ethereum.org

Czy masz już konto w KryptoBocie? Ustal swoją strategię a KryptoBot zrobi resztę za Ciebie. Sprawdź za darmo jak to działa!