Aplikacja mobilna

Ściągnij naszą aplikację by na bieżąco śledzić pracę KryptoBota.

j j

Masz już konto?
Zaloguj się
Obserwuj

Co to jest Etherum?

HomeArtykuły Co to jest Etherum?

O co chodzi z tym ETH?

Ethereum to oprogramowanie oparte na blockchainie, które jest używane głównie do wspierania drugiej co do wielkości kryptowaluty na świecie pod względem kapitalizacji rynku. Podobnie jak inne kryptowaluty, Ethereum może być wykorzystywane do wysyłania i odbierania środków.

Wymiana środków to obecnie najczęściej stosowana funkcjonalność blochckaina Etherum, głównie za pośrednictwem rodzimego tokena etheru (ETH). Wielu deweloperów pracuje nad tą kryptowalutą ze względu na jej długoterminowy potencjał i ambitną wizję jej twórców, aby wykorzystać Ethereum do zapewnienia użytkownikom większej kontroli nad ich finansami i danymi online. 

Ambitny pomysł – który czasami prowadzi do tego, że Ethereum jest określane mianem “światowego komputera” – spotkał się z wieloma krytykami którzy twierdzą, że prawdopodobnie nie zadziała. Ale jeśli ten eksperyment rozwinie się zgodnie z planem, zrodzi aplikacje bardzo różne od Facebooka i Google, którym użytkownicy świadomie lub nieświadomie powierzają swoje dane. 

Entuzjaści Ethereum dążą do przekazania z powrotem kontroli użytkownikom za pomocą blockchain, technologii, która decentralizuje dane tak, że tysiące ludzi na całym świecie otrzymują ich kopię. Programiści mogą używać Ethereum do budowania aplikacji bez liderów, co oznacza, że dane użytkownika nie mogą być zarządzane przez twórców usługi.

Ethereum zostało po raz pierwszy zaproponowane w 2013 roku przez dewelopera Vitalika Buterina, który miał wtedy 19 lat.

Podczas gdy Bitcoin został stworzony w celu zastąpienia bankowości internetowej i codziennych transakcji, twórcy Ethereum mają na celu wykorzystanie tej samej technologii do zastąpienia internetowych pośredników – tych, które przechowują dane, transferują hipoteki i śledzą złożone instrumenty finansowe. Aplikacje te pomagają ludziom na niezliczone sposoby, np. umożliwiając dzielenie się zdjęciami z wakacji z przyjaciółmi w mediach społecznościowych itd.

Platforma oficjalnie wystartowała w 2015 roku, przekształcając ideę Ethereum w prawdziwą, funkcjonującą sieć. 

Ethereum i zdecentralizowany internet

Dziś pośrednicy są wszędzie. Za kulisami pomagają nam w realizacji wszelkiego rodzaju zadań cyfrowych. Na przykład Gmail pomaga nam wysyłać e-maile. Revolut pomaga nam wysłać 10 złotych do przyjaciela.

Oznacza to, że nasze dane osobowe, informacje finansowe itd są w dużej mierze przechowywane na cudzych komputerach – w chmurach i serwerach należących do firm takich jak Facebook, Google czy PayPal. 

Według zwolenników decentralizacji może to być problematyczne. Oznacza to mniej bezpośredniej kontroli dla użytkowników, a także otwiera możliwości cenzury, gdzie pośrednik może wkroczyć i zabronić użytkownikowi jakiegoś działania, lub zablokować jego konto.

Ideą Ethereum jest zmiana sposobu, w jaki działają dziś aplikacje internetowe, dając użytkownikom większą kontrolę poprzez zastąpienie pośredników inteligentnymi kontraktami, które wykonują te rzeczy automatycznie. 

Wiele osób, w tym wynalazcy internetu, uważa, że internet zawsze miał być zdecentralizowany, a rozproszony ruch powstał wokół wykorzystania nowych narzędzi, które pomogą osiągnąć ten cel. Ethereum jest jedną z technologii, które dołączyły do tego ruchu.

Czym Ethereum różni się od Bitcoina?

Ethereum czerpie inspirację z Bitcoina. Obie są kryptowalutami. Ich kursy są silnie skorelowane. Ethereum wykorzystuje tę samą technologię, która stoi za Bitcoinem – blockchain, który wykorzystuje współdzieloną, zdecentralizowaną księgę publiczną do decentralizacji sieci, tak aby nie była ona pod kontrolą tylko jednego podmiotu.

Ale podczas gdy Bitcoin jest używany głównie jako magazyn wartości, ideą stojącą za Ethereum jest decentralizacja innych rodzajów aplikacji i usług, od sieci mediów społecznościowych po bardziej złożone umowy finansowe. Przykładowo Token KBT jest tokenem opartym o Etherum.

Dlaczego Ethereum nazywane jest 'światowym komputerem'?

Wielu zwolenników postrzega Ethereum jako “światowy komputer”, który mógłby zdecentralizować Internet.

Dzięki Ethereum scentralizowane serwery są zastępowane przez tysiące tak zwanych “węzłów” prowadzonych przez wolontariuszy na całym świecie, tworząc w ten sposób “światowy komputer”. Nadzieją jest to, że pewnego dnia każdy na świecie będzie mógł z niego korzystać.

Jak działa aplikacja w oparciu Ethereum?

Przeglądając typowy sklep z aplikacjami, można zobaczyć wiele kolorowych ikon reprezentujących wszystko, od bankowości, przez fitness, po aplikacje do wysyłania wiadomości. Długoterminowa wizja społeczności Ethereum zakłada tworzenie aplikacji, które wyglądają tak samo jak te, ale działają inaczej. 

W skrócie, celem jest, aby aplikacje Ethereum zwróciły kontrolę nad danymi w tego typu usługach do ich właściciela.

Aplikacje zbudowane na Ethereum, które oferują taką funkcjonalność, są znane jako aplikacje zdecentralizowane. Użytkownicy potrzebują etheru, natywnego tokena Ethereum, aby z nich korzystać.

Jakie są kolejne kroki dla Ethereum?

Warto zauważyć, że Ethereum spotkało się ze sceptycyzmem. Ethereum jest dalekie od skalowalności, co oznacza, że nie jest w stanie obsłużyć wielu użytkowników, co utrudnia realizację idei “światowego komputera”, który zakłóca pracę Google, Facebooka i innych scentralizowanych platform.

Ethereum 2.0, które zostało uruchomione 1 grudnia 2020 r., ma na celu naprawić niektóre z tych problemów. Inne technologie skalowania, takie jak Raiden – która jest w pracach od lat – mogłyby również pomóc w rozwiązaniu problemu skalowalności.

A czy Ty masz już swoje ETH?