Aplikacja mobilna

Ściągnij naszą aplikację by na bieżąco śledzić pracę KryptoBota.

j j

Masz już konto?
Zaloguj się
Obserwuj

Czy berlińska aktualizacja rozwiąże problem opłat w sieci Etherum?

HomeAktualności Czy berlińska aktualizacja rozwiąże problem opłat w sieci Etherum?

Użytkownicy mają dość wysokich opłat ETH

Choć kurs Etherum (ETH) w ciągu ostatnich dwóch tygodni nadal wykazywał coraz większe oznaki stabilności w okolicach 1800 dolarów, użytkownicy sieci Etherum musieli stawić czoła ciągłym rosnącym opłatom za gaz oraz coraz większym problemom z przeciążeniem sieci. Aby spojrzeć na to z innej perspektywy, od lata ubiegłego roku, kiedy boom na DeFi zaczynał osiągać swój szczyt, opłaty za korzystanie z sieci Ethereum wzrosły ponad dwukrotnie.

Podczas gdy ten wzrost opłat dość bezpośrednio odnosi się do rosnącej wartości ETH, nie da się ukryć, że pokazuje on również wyraźnie rosnący popyt na tokeny ERC-20 oraz stablecoiny.

Prowizje za transakcje w sieci Etherum

źródło: ycharts.com

Jak widać na powyższym wykresie, koszty transakcji w sieci Ethereum znacznie wzrosły w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a średnia opłata transakcyjna osiągnęła 23 lutego rekordowy poziom 39,49 USD.

21 marca średnia opłata transakcyjna wynosi prawie 15 dolarów, co stanowi dość wysoki punkt cenowy, zwłaszcza dla deweloperów i osób chcących wykonać transakcje o małej wartości. Jest to bardzo dużo problem dla tokenów ERC-20, których wartość bardzo często jest znacznie niższa niż koszt transakcji.

 

Ustal swoją strategię a KryptoBot zrobi resztę za Ciebie.

Kolejnym powodem wzrostu kosztów transakcji w sieci Etherum są  tokeny niezbywalne (NFT), które zyskują na popularności. Zatem możemy uczciwie stwierdzić, że dopóki realne rozwiązanie skalowania nie zostanie wdrożone w najbliższym czasie, przeciążenie sieci i wysokie koszty transakcyjne prawdopodobnie będą się nadal utrzymywać.

Czy da się naprawić zepsutą sieć?

Przedstawiając swoje przemyślenia na temat istniejącego stanu rzeczy Etherum, Jay Hao, dyrektor generalny giełdy kryptowalutowej OKEx, powiedział Cointelegraph, że Ethereum jest zdecydowanie w swoim punkcie krytycznym.

“Devloperzy są zmuszeni do szybkiego rozwiązania swoich problemów związanych z rosnącymi opłatami i przeciążeniem sieci – lub ryzykują przegraną z konkurentami, którzy mogą zaoferować niższe opłaty i wyższą przepustowość”.

Dodał również:

“Ethereum nadal ma zdecydowanie największą społeczność deweloperów, a także liczbę DApps”

I chociaż Hao wierzy, że Ethereum w końcu poradzi sobie ze swoimi problemami w pewnym momencie społeczność przestanie już czekać, aż przejście na proof-of-stake i Eth2 zostanie zakończone, zwłaszcza że coraz większa liczba deweloperów i innych użytkowników sieci zaczyna rozszerzać swoją działalność i przechodzić na alternatywne ekosystemy.

Na przykład, wiele platform podjęło się integracji różnych wersji Tether (USDT) i USD Coin (USDC), Tron – umożliwiając traderom stablecoinów dokonywanie transakcji szybko i za ułamek kosztów pobieranych obecnie przez sieć Ethereum.

Co więcej, pojawia się coraz więcej blockchainów kompatybilnych z EVM – OKExChain, Binance Smart Chain, etc. – które rzucają wyzwanie dominacji Ethereum.

“Konkurencja jest zdrowa, zmusza do lepszej pracy i skupienia się na dostarczaniu użytkownikom rozwiązań, na które zasługują” – stwierdził Hao.

Z kolei Jack O’Holleran, dyrektor generalny Skale Labs – zdecentralizowanej sieci PoS zgodnej z Ethereum w warstwie drugiej – uważa, że rosnące problemy sieci z opłatami za gaz zostaną złagodzone w miarę dalszych prac nad skalowaniem.

Na czym polega aktualizacja 'Berlin'?

Po miesiącach planowania, społeczność Ethereum przedstawiła harmonogram wdrażania “Berlina”, z aktualizacją, która ma zostać uruchomiona na głównej sieci Ethereum w bloku 12,244,000 lub 14 kwietnia. W związku z tym należy wspomnieć, że w ramach “Berlina” zostaną wdrożone w sumie cztery protokoły ulepszeń Ethereum.

Należą do nich EIP-2565, który ma na celu zmniejszenie kosztu prekompilacji ModExp, co pomoże w obliczaniu kosztów gazu; EIP-2929, propozycja, która “zwiększy” niektóre koszty gazu; EIP-2718, który wprowadza nowy moduł transakcji; i wreszcie EIP-2930, który zawiera typ transakcji z opcjonalnymi listami dostępu.

Aby ułatwić nadchodzące przejście, operatorzy węzłów Ethereum zostali poinformowani o konieczności aktualizacji swoich operacji do węzłów kompatybilnych z Berlinem przed 7 kwietnia. W związku z tym, giełdy, dostawcy usług portfelowych i posiadacze tokenów Ether nie są zobowiązani do wprowadzania żadnych modyfikacji po swojej stronie.

Czy 'Berlin' naprawdę pomoże?

Aby uzyskać lepszą perspektywę tego, czy aktualizacja Berlin naprawdę wstrząśnie ekosystemem Ethereum i pomoże złagodzić wiele istniejących problemów, Cointelegraph rozmawiał z Maximem Blagovem, dyrektorem generalnym Enjin – opartego na blockchainie ekosystemu gier i DApp. Jego zdaniem aktualizacja Berlin jest ważnym krokiem w kierunku stworzenia lepszego doświadczenia użytkownika na Ethereum, szczególnie w zakresie szacowania kosztów gazu, dodając:

Nowicjusze na rynku NFT często oczekują darmowych, natychmiastowych transakcji i niestety nic takiego nie będzie możliwe do osiągnięcia na obecnym stanie Ethereum.

Gość Cointelegraph uważa, że podczas gdy nadchodząca aktualizacja może pomóc w zmniejszeniu opłat za gaz, ogólnie rzecz biorąc, społeczność zacznie widzieć bardziej zadowalające rozwiązania problemów Ethereum dopiero w perspektywie średnioterminowej. Ponadto dodał, że choć Berlin może być w stanie tymczasowo złagodzić problemy z opłatami za gaz, nie będzie w stanie rozwiązać długoterminowych problemów ze skalowalnością sieci.

Jego zdaniem, Ethereum będzie musiało pracować nad włączeniem rollupów i innych rozwiązań skalowania warstwy drugiej, takich jak Polygon, aby zapewnić znaczące i trwałe średnioterminowe rozwiązania swoich problemów, podczas gdy Ethereum 2.0 musi być nadal rozwijane jako trwałe rozwiązanie problemu.

 

źródło: cointelegraph.com

Czy masz już konto w KryptoBocie? Ustal swoją strategię a KryptoBot zrobi resztę za Ciebie. Sprawdź za darmo jak to działa!