Aplikacja mobilna

Ściągnij naszą aplikację by na bieżąco śledzić pracę KryptoBota.

j j

Masz już konto?
Zaloguj się
Obserwuj

DTube – blockchainowa alternatywa dla YouTube

HomeAktualności DTube – blockchainowa alternatywa dla YouTube
DTube – blockchainowa alternatywa dla YouTube
YouTube, to jeden z najpopularniejszych serwisów video w internecie, z liczbą około 4.5 mln wizyt w wyszukiwarce miesięcznie, w 2021 roku stał się najczęściej oglądaną stroną internetową, zaraz po Google. Czas oglądania tej strony jest większy niż czas łącznego oglądania Facebooka i TikToka.
YouTube nie jest jednak bezkonkurencyjny. Istnieją inne znane (co prawda znane w dużo mniejszym zakresie) serwisy video takie jak Vimeo, Dailymotion, czy serwis streamingu video Twitch. Może stać się tak, że w przyszłości z wielu równych powodów YouTube straci swoją pozycję na rynku i ktoś inny zajmie jego miejsce.
Ciekawą alternatywą dla YouTuba jest DTube. Platforma wideo bardzo zbliżona działaniem do YouTube. DTube jest jednak o tyle ciekawy, że jest zdecentralizowaną aplikacją działającą w blockchainie i pozwala na zarabiane bez potrzeby umieszczania reklam w swoich materiałach.
  1. Jak dokładnie działa DTube?
  2. W czym jest lepszy, a w czym jest gorszy on YouTuba?
  3. Jakie są między nimi podobieństwa i różnice?
Wszystkiego dowiecie się z poniższego artykułu.

Jak działa DTube?

Aby zrozumieć jak działa DTube musimy najpierw zrozumieć jak działa Steemit – platforma mediów społecznościowych oparta na technologii blockchain, która wystartowała w lipcu 2016 roku.
Jest to usługa działająca na podobnej zasadzie co Reddit czy Wykop. Każdy użytkownik może zarabiać, publikując, oraz głosując na treści, które uważa za najbardziej wartościowe.  Nagrody pieniężne są wypłacane w tokenach natywnych STEEM, oraz w stablecoinach Steem Dollars, których wartość jest powiązana z USD. Steemit różni się od platform typu Reddit, tym że za publikowanie i polecanie treści użytkownicy otrzymują wynagrodzenie.

Decentralized Tube (DTube) jest platformą video podobną do YouTube, która działa jako aplikacja na Steemit.  Jest to więc ta sama platforma wykorzystująca te same zasady, ale specjalnie dla treści video. Zasadniczo, użytkownicy zamieszczają filmy i są nagradzani za tworzenie i przesyłanie treści.

Czym różni się DTube od YouTube?

Z założenia obie platformy są do siebie bardzo podobne. Wynika to przede wszystkim ze tego, że obie służą do streamingu video przez użytkowników aplikacji i zarabiania na publikowanym kontencie. Wynika to również z tego, czego nie sposób nie zauważyć – DTube jest w pewnym stopniu kopią YouTube, nawet jeśli głośno się tym nie chwali. Podobieństwo to jednak obejmuje tylko wygląd i ogólny sposób działania obu platform. Różni się natomiast mechanika, z której platformy korzystają w celu oferowania swoich usług.

 

Jakie konkretnie są to różnice?

DTube działa w blockchainie

Jedną z największych zalet DTube jest to, że jest zdecentralizowany. Treści przesyłane i rozpowszechniane nie są więc monitorowane przez żadną konkretną osobę. Daje to również wiele możliwości użytkownikom DTube, ponieważ przesłane wideo nie może zostać usunięte lub zablokowane. Jednocześnie oznacza to jednak, że inne osoby i marki nie mogą usuwać treści skopiowanych od nich i umieszczonych przez innych użytkowników.
Z drugiej strony YouTube, który działa na fizycznych serwerach ma kontrolę nad treściami, które na platformie nie powinny się znaleźć. Chodzi o treści gorszące, a nawet niezgodne z prawem. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest możliwość edycji zamieszczonych materiałów, na co DTube niestety nie może pozwolić.

Sposób zarabiania na materiałach

Podstawową formą zarabiania na YouTube jest umieszczanie w swoich materiałach zewnętrznych reklam. Sprawia to, że duża część materiałów wykonanych z większym zaangażowaniem (co za tym idzie chcących lepiej zarobić) zawiera w sobie dużo przerywników, które są dla części użytkowników rozpraszające lub wręcz denerwujące.

DTube z uwagi na swoją zdecentralizowaną formę może pominąć ten krok i oferuje zarobki bez reklam. Dzięki wykorzystaniu technologii blockchain Steemit zarówno osoby udostępniające materiały video jak i osoby, które je oceniają mogą zarabiać za samo wykonywanie tych czynności.

Pozycjonowanie w wyszukiwarkach

Z uwagi na to, że DTube jest stosunkowo nową platformą, a YouTube ma największe wyświetlenia w wyszukiwarce Google, możliwość, że film z platformy DTube wyświetli się w wynikach wyszukiwania jest znikome, a prawdopodobnie nawet zerowe.

Oczywiście z czasem, przy dobrym pozycjonowaniu i rozwoju platformy, DTube ma szanse stać się konkurencją dla YouTube. Aby się to stało musi jednak z pewnością minąć sporo czasu, a nie wiadomo nawet czy DTube stawia jakiekolwiek kroki w kierunku lepszego pozycjonowania swojej platformy, więc na tę chwilę są to jedynie domniemania.

Monetyzacja materiałów video

Polityka płatności na YouTube jest wprost proporcjonalna do popularności wideo, która jest związana z liczbą wyświetleń i subskrybentów, jaką twórca posiada po spełnieniu zasad monetyzacji aplikacji.
Na DTube zarabia się, nie w zależności od popularności i zasięgu umieszczonych materiałów, a od wagi ocen jakie dostaje nasze video.
  • Początkujący użytkownik pozytywnie oceniający video na DTube sprawia, że video zarabia $0.001.
  • Jeśli jednak film ocenia dłużej zaangażowany użytkownik lub popularny producent materiałów, materiał może zarobić nawet kilka dolarów za jeden głos.

Więcej o tym jak działa system zarobków na platformie DTube dowiecie się tego linku.

KryptoBot posiada konta zarówno na platformie YouTube jak i DTube. W naszym innym artykule znajdziecie poradnik jak założyć konto w platformie DTube.
Czy masz już konto w KryptoBocie? Ustal swoją strategię a KryptoBot zrobi resztę za Ciebie. Sprawdź za darmo jak to działa!