Aplikacja mobilna

Ściągnij naszą aplikację by na bieżąco śledzić pracę KryptoBota.

j j

Masz już konto?
Zaloguj się
Obserwuj

Dywersyfikacja portfela

HomeAktualności Dywersyfikacja portfela

Na rynku kryptowalut mamy w tej chwili więcej niż 11.000 różnych aktywów. Jak by na to nie patrzeć, to jest ich całkiem sporo. Spośród tej dużej liczby tylko niecałe 20 największych walut tworzy 90% wartości całego rynku. Obrazuje to jak bardzo nierówny i niestabilny jest ten rynek. Wielu początkujących inwestorów popełnia poważny błąd. Idąc tokiem myślenia, że jak coś jest droższe czy większe, to na pewno będzie lepsze, wrzucają wszystkie swoje inwestycje w jedną duża walutę. Taka strategia inwestycyjna stwarza duże ryzyko, związane z tym, że jeśli ta jedna jedyna waluta zaliczy duży spadek, to nie mamy jak ograniczyć, ani zrekompensować strat. Bardzo dobrą strategią inwestycyjną, która może przygotować nas na ewentualne straty jest dywersyfikacja portfela kryptowalutowego.    

Jak zdywersyfikować portfolio swojego portfela kryptowalut, tak żeby było dobrze?

Zacznijmy może od tego na czym polega ta cała dywersyfikacja. Może brzmi jak coś skomplikowanego, ale tak naprawdę, to nic trudnego do ogarnięcia i zastosowania. Dywersyfikacja portfela kryptowalut polega na tym, aby rozłożyć swój kapitał (nie chodzi tylko o waluty, ale również tokeny, czy inne produkty cyfrowe) na różne aktywa.

Takie rozłożenie inwestycji sprawi, że w przypadku gdy część naszych aktywów zaliczy spadek wartości, możemy przerzucić ich część na bardziej stabilne środki, lub zrekompensować sobie te straty w innych aktywach, które zaliczają wzrost. Dzięki takim działaniom ryzyko inwestycji znacznie spada.

Jakie mamy aktywa cyfrowe?

aktywa cyfrowe

Żeby skutecznie zdywersyfikować swój portfel walutowy ważne jest poznanie i zrozumienie różnych rodzajów kryptowalut i innych aktywów cyfrowych między, którymi będziemy rozkładać swoje inwestycje.

 

Stablecoins

Mimo, że rynek kryptowalut ciężko nazwać w jakikolwiek sposób stabilnym znajdują się na nim i takie elementy, które jednak trochę stabilności zapewniają. Stablecoins są aktywami cyfrowymi, które znajdują odzwierciedlenie swojej wartości w walutach FIAT takich jak dolar czy euro. Przykładem stablecoinu jest BUSD, wartość jednej monety BUSD to dokładnie 1$. Stablecoiny nie będa przynosić dużych zysków, ale dają prawie pewność, że straty z inwestycji nie przekroczą pewnego progu.

 

Monety płatnicze

Jak sama nazwa wskazuje, są to monety o funkcji płatniczej. Najpopularniejsze z nich to Bitcoin, XRP czy Litecoin. Są to najbardziej dochodowe waluty, ale inwestycje w nie wiążą się z wysokim ryzykiem. Wahania ich cen są duże i częste.

 

Tokeny użytkowe

Wraz z nabyciem tokenu użytkowego, zyskujemy prawo do produktu lub usługi przedsiębiorstwa. Wartość tokenu powinna wynikać z wartością użytkową tego produktu/usługi.

 

Tokeny bezpieczeństwa

Są to instrumenty finansowe, które posiadają wartość i mogą być przedmiotem obrotu oraz zostały zdigitalizowane i umieszczone w blockchainie. Niby skomplikowanie brzmi ta definicja, ale jak się ją trzy razy powoli przeczyta, to zaczyna brzmieć prosto i logicznie. Jeśli już przeczytaliście to kilka razy, to podam jeszcze przykład: tokenami użytkowymi mogą być np. udziały czy obligacje przedsiębiorstwa, które w formie cyfrowej zostały umieszczone w blockchainie.

Jak te aktywa najlepiej zdywersyfikować?

Na to pytanie nie znajdzie się jedna dobra odpowiedź. W zależności jaką strategię inwestycyjną chcemy przyjąć, rozkład naszych aktywów może być różny. Ważne jest jednak, żeby jakiś stopień dywersyfikacji zachować. Mimo, że nie ma jednej, konkretnej odpowiedzi na zadane pytanie, to znajdzie się jednak na pewno kilka ogólnych wskazówek, do których warto się stosować:

 

  1. Nie ograniczaj się tylko do aktywów o wysokim stopniu ryzyka. Najlepiej podzielić środki w portfelu tak, żeby posiadać waluty o wysokim, średnim i o niskim stopniu ryzyka.
  2. Dla ograniczenia możliwych strat, do pewnego stałego poziomu, warto zainwestowac w stablecoiny. Czynnik ryzyka inwestycyjnego tych walut jest niski i w razie potrzeby pozwalają na szybkie zablokowanie środków.
  3. Lepiej uważać na tworzenie dużych różnic w rozkładzie różnych rodzajów aktywów w swoim portfelu. To znaczy – nawet jeśli wartość jednego z aktywów, które posiadamy nagle gwałtownie rośnie, może kusić aby zamienić na nie większość pozostałych składników portfela. Może to mieć jednak zgubne skutki. Nie wiem czy trzeba jeszcze raz przypominać, ale przypomnę. Rynek kryptowalut jest bardzo niestabilny i tak szybko jak wartość waluty wzrosła, tak samo może spaść.
  4. Przy podejmowaniu zarówno takiej jak i każdej innej strategii, bardzo ważna jest znajomość rynku. Trzeba obserwować nowe trendy. Warto jest również korzystać z trackerów portfela kryptowalut, zwłaszcza jeśli ilość różnych środków w naszym portfelu jest duża. Trackery portfolio kryptowalut, są to programy lub usługi pozwalające na śledzenie ruchów dostępnych w naszym portfelu aktywów. Mogą nas odciążyć ze sporej części analizy danych.

Popularne trackery portfolio portfela kryptowalut

Bardzo popularny program służący do śledzenia cen kryptowalut. Opracował on również własną funkcję portfolio, która jest dostępna za darmo. Nie ma jednak opcji połączenia z giełdą, więc swoje aktywa musimy wprowadzać do systemu ręcznie. 

deltaKolejna aplikacja mobilna, która łączy się z 20 giełdami, m.in. w Binance. Umożliwia korzystanie z wersji płatnej i bezpłatnej. Wersja płatna umożliwia dodatkowo handel walutami.

kryptobotUżytkownicy KryptoBota nie muszą jednak daleko szukać. Aplikacja posiada swój własny, tracker pod zakładką ‘Monitor inwestycji’, więc nie ma potrzeby korzystania z zewnętrznych aplikacji. Tracker monitoruje na bieżąco stan Twoich inwestycji w kryptowaluty na wielu giełdach, nie tylko na tych gdzie zakupu dokonuje KryptoBot. 

Poniżej znajduje się krótka prezentacja KryptoBotowego trackera:

W bocznym menu kryptobota znajduje się zakładka ‘Monitor inwestycji’. Po kliknięciu w nią rozwinie się lista funkcji, dzięki którym możemy dodawać nowe i śledzić obecne inwestycje oraz skonfigurować tracker według swoich preferencji.

menu kryptobota

menu kryptobota

 

Zakładka ‘Dodaj’ pozwala nam na podjęcie nowej inwestycji, oraz na zaplanowanie powiadomień w kiedy waluta w osiągnie konkretny wzrost lub spadek wartości.

 

dodawanie nowej inwestycji

Dodawanie nowej inwestycji

 

Zakładka ‘Podgląd’ prezentuje nam wahania wartości naszych poszczególnych inwestycji.

Podgląd portfela

Monitor inwestycji

Oraz historię zysków i strat, która podsumowuje wszystkie nasze inwestycje.   

Historia porfela KryptoBota

Historia zysku

 

Zakładka ‘Live’ ma bardzo podobną funkcjonalność do zakładki ‘Podgląd’ z tą różnicą, że dane są aktuktualizowane na bieżąco w czasie rzeczywistym (dane są odświeżane co 1 min.).

Monitor inwestycji

Podgląd live bez logowania

 

W ostatniej zakładce ‘Ustawienia’ możemy dostosować formę w jakiej prezentowane będa nasze dane oraz uzupełnić informacje dotyczące historii naszych inwestycji w kryptowaluty.  

ustawienia Kryptobota

Ustawienia portfela

Niezaprzeczalnym faktem jest to, że od Bitcoina zależna jest duża część całego rynku kryptowalut. Nie jest to jednak powód aby zrezygnować z inwestycji w inne, mniej dochodowe waluty. Dobre zbilansowanie posiadanych aktywów w portfelu pozwoli na kontrolowanie nagłych spadków bardziej dochodowych walut i ewentualne pokrycie późniejszych strat. Pewien (przynajmniej minimalny) stopień dywersyfikacji portfolio portfela kryptowalut jest bardzo ważny przy świadomych inwestycjach.    

 

Autor: Adam Gałęcki         

 

Źródła grafik:

  • https://coinmarketcap.com/
  • https://delta.app/en
  • https://stonetoss.tumblr.com/post/612212893291888640/big-dump
Czy masz już konto w KryptoBocie? Ustal swoją strategię a KryptoBot zrobi resztę za Ciebie. Sprawdź za darmo jak to działa!