Aplikacja mobilna

Ściągnij naszą aplikację by na bieżąco śledzić pracę KryptoBota.

j j

Masz już konto?
Zaloguj się
Obserwuj

Ethereum dla początkujących

HomeAktualności Ethereum dla początkujących

Co to jest Ethereum?

Według strony internetowej Ethereum,

Ethereum jest zdecentralizowaną platformą, na której działają inteligentne kontrakty.

By lepiej zrozumieć Ethereum możemy go porównać do Bitcoina, ponieważ wiele osób przynajmniej słyszało wcześniej o Bitcoinie. Dużo łatwiej jest wytłumaczyć czym jest Ethereum wskazując jego różnicę miedzy Bitcoinem.

Bitcoin vs Ethereum

Najprościej rzecz ujmując, Bitcoin można opisać jako pieniądz cyfrowy. Bitcoin istnieje od 12 lat i jest używany do przekazywania pieniędzy od jednej osoby do drugiej. Jest on powszechnie używany jako magazyn wartości.

 

Ethereum różni się od Bitcoina tym, że pozwala tworzyć inteligentne kontrakty, które można opisać jako wysoce programowalne cyfrowe pieniądze. Wyobraź sobie automatyczne wysyłanie pieniędzy od jednej osoby do drugiej, ale tylko wtedy, gdy spełniony jest pewien zestaw warunków. Na przykład osoba fizyczna chce kupić dom od innej osoby. Tradycyjnie w wymianę zaangażowanych jest wiele stron trzecich, w tym prawnicy i agenci escrow, co sprawia, że proces ten jest niepotrzebnie powolny i kosztowny. Dzięki Ethereum, kawałek kodu mógłby automatycznie przenieść własność domu na kupującego, a fundusze na sprzedającego po uzgodnieniu transakcji, bez potrzeby angażowania trzeciej strony do wykonania transakcji w ich imieniu.

 

Potencjał w tym zakresie jest niesamowity! Pomyśl o licznych aplikacjach, które działają jako strona trzecia, aby połączyć cię z innymi w oparciu o pewną logikę (np. Uber, Airbnb, eBay). Wiele z tych scentralizowanych systemów, z których korzystamy dzisiaj, można by zbudować w sposób zdecentralizowany na Ethereum. Dzięki Ethereum można uczynić te transakcje niewiarygodnymi, co otwiera cały świat zdecentralizowanych aplikacji.

 

Decentralizacja jest ważna, ponieważ eliminuje pojedyncze punkty awarii lub kontroli. To sprawia, że wewnętrzne zmowy i zewnętrzne ataki są niepraktyczne. Zdecentralizowane platformy wycinają pośredników, co ostatecznie prowadzi do obniżenia kosztów dla użytkownika.

 

Programowanie Ethereum pozwalają na znacznie więcej niż Bitcoin

Język skryptowy Bitcoina jest celowo restrykcyjny. Można go porównać do programowania za pomocą zaawansowanego kalkulatora graficznego – funkcjonalność jest ograniczona. W rezultacie, możesz robić tylko podstawowe rzeczy. Jest on również trudny do zrozumienia i użycia. Zamiast większości nowoczesnych języków programowania, w których kod jest prawie czytelny jak zdanie, wygląda jak niezrozumiały kod maszynowy. W rezultacie napisanie pierwszej wersji dość prostej aplikacji crowdfundingowej zajęło utalentowanemu byłemu programiście Google, aż 8 miesięcy.

W przeciwieństwie do tego, języki programowania Ethereum (Solidity dla tych, którzy lubią Javascript, Serpent dla tych, którzy lubią Python) pozwalają na zrobienie niemal wszystkiego, na co pozwoliłby zaawansowany język programowania. Dlatego właśnie mówi się, że są “Turing complete”. Co równie ważne, są one łatwe w użyciu. Każdy programista może szybko napisać swoją pierwszą aplikację.

Poza radykalną różnicą w językach, narzędzia deweloperskie są znacznie lepsze w Ethereum. Bitcoin nigdy nie miał zestawu narzędzi deweloperskich, które bardzo się przyjęły, a są one bardzo potrzebne, biorąc pod uwagę, że znacznie trudniej jest pracować z Bitcoinem. Ethereum sprawiło, że życie dewelopera stało się o wiele łatwiejsze. Ma przyjazną stronę domową dla deweloperów i własne środowisko programistyczne (Mix IDE).

Cyfrowa tożsamość

źródło: Serto.id

źródło: Serto.id

Istnieje wiele stron internetowych, na których dana osoba może stworzyć swoją cyfrową tożsamość (np. Facebook, Twitter, LinkedIn). Jest to bardzo wygodne i proste w użyciu, ale koniec dnia nie mamy pełnej kontroli nad swoimi informacjami, ponieważ są one w posiadaniu scentralizowanego podmiotu.

Dzięki Ethereum możemy mieć zdecentralizowany system zarządzania tożsamością, taki jak Serto, który pozwala na pełną kontrolę nad naszymi danymi. Nie ma scentralizowanego serwera, który ma dostęp do naszych prywatnych danych, może zostać zhakowany, edytować nasze informacje lub zostać zamknięty. Aplikacje Ethereum, takie jak Serto, mogą pójść o krok dalej, umożliwiając użytkownikowi kontrolę nad własnymi danymi, tożsamością i reputacją.

Moc obliczeniowa

Zastanówmy się nad wolną mocą obliczeniową, którą zwykły człowiek może mieć na swoim komputerze. Jeśli nie jest ona wykorzystywana, to dlaczego nie udostępnić jej komuś innemu? Jest to koncepcja podobna do wynajmowania wolnej sypialni np na Airbnb. Dodatkową korzyścią z używania zdecentralizowanej aplikacji jest to, że nie ma scentralizowanych serwerów, które są podatne na cenzurę.

Istnieje kilka projektów, które pozwalają ludziom wynajmować wolną moc obliczeniową i pamięć masową od tych, którzy ją posiadają. Filecoin pozwala ludziom wynajmować swoją pamięć innym i otrzymywać za to wynagrodzenie. Podobnie, Golem pozwala ludziom wynajmować swoją moc obliczeniową. Pomysły takie jak te nie są zupełnie nowe. Od 2000 roku Folding@home pozwala wolontariuszom na udostępnianie wolnej mocy obliczeniowej do badań naukowych na Uniwersytecie Stanforda. Teraz ta koncepcja może zostać spieniężona i zastosowana w innych branżach, potencjalnie obniżając koszty.

Czy masz już konto w KryptoBocie? Ustal swoją strategię a KryptoBot zrobi resztę za Ciebie. Sprawdź za darmo jak to działa!