Aplikacja mobilna

Ściągnij naszą aplikację by na bieżąco śledzić pracę KryptoBota.

j j

Masz już konto?
Zaloguj się
Obserwuj

Gaz, Gwei. Czyli od czego zależy koszt transakcji na Ethereum.

HomeAktualności Gaz, Gwei. Czyli od czego zależy koszt transakcji na Ethereum.

Gwei jest używany do mierzenia kosztów transakcji w sieci Ethereum.

W miarę jak Ethereum staje się coraz bardziej popularne, ważne aby zrozumieć co kryję się pod tą technologią. Zapewne wielokrotnie zastanawiałeś się czym jest “Gwei / Gas (Gaz)” dokonując przelewu na blockchainie Ethereum.

1 Gwei to 0.000000001 Ether (1 miliardowa część Etheru).

Co to są koszty transakcyjne?

Gwei jest jednostką Ether służącą do mierzenia kosztów tego, co nazywane jest “gazem”. Tokeny uważane za tokeny “gazu” to te, które są wydawane w celu podjęcia działań w sieci. Są one gazem, który sprawia, że sieć funkcjonuje. Załóżmy, że realizujesz inteligentny kontrakt w sieci Ethereum, który wymaga dużej mocy obliczeniowej. Potrzebujesz górników z całego świata, którzy poświęcą czas i energię elektryczną na walidację Twojego kontraktu i jego operacji. Aby ten proces w ogóle miał miejsce musisz zapłacić trochę Etheru lub “gazu” górnikowi, który zamieni Twoją transakcję w blok.

Ceny transakcji w sieci Ethereum zmieniają się w czasie, ponieważ górnicy dołączają i odchodzą, a kurs Ethereum rośnie i spada. Należy zauważyć, że górnicy otrzymują to, co płacisz w ramach transakcji. Możesz użyć więcej gazu by Twoja transakcja została szybciej zatwierdzona. Zapłacisz więcej ale prędzej zrealizujesz transakcję. Dlaczego? Górnicy zrealizują najpierw te transakcje, które są bardziej opłacalne.

Górnicy potwierdzają transakcje, które zamieniają w bloki.

Dlaczego warto mieć gaz?

Gaz jest kluczową cechą, która gwarantuje bezpieczeństwo sieci. Ponieważ każda transakcja w blockchain ma swój rzeczywisty koszt, nie tylko linijkę kodu. Transakcję mają swoją rzeczywistą ekonomiczną wartość wykonania mierzoną w Gwei. Dlatego działanie nieuczciwych osób w ramach sieci do spamowania sieci lub jej nadużywania jest w dużym stopniu ograniczona. Aby to zrobić, potrzebny byłby duży kapitał, który pochłonąłby opłatę za gaz. Ponadto, opłata za gaz nie jest ustalana przez jedną osobę ale przez rynek.

Jak obliczyć opłaty za gaz?

Opłata, którą zapłacisz za wykonanie kontraktu nie jest prostą, stałą wartością. Tak jak rynek może dostosowywać cenę gazu, gdy zapotrzebowanie rynku zmienia przepustowość sieci, a tym samym ceny, tak i same kontrakty mogą zawierać różne złożoności. Prosty kontrakt będzie wymagał znacznie mniej mocy obliczeniowej w porównaniu do bardziej złożonego kontraktu i jest to uwzględnione w ogólnej cenie gazu.
Każda operacja wykonywana przez inteligentny kontrakt ma powiązany koszt gazu. Po zawarciu umowy, każda operacja jest rejestrowana, a jej cena gazu jest zestawiana w tabeli. Suma stanowi cenę gazu dla danej transakcji.

 

Gaz nie jest równy eterowi. Gaz sam w sobie ma stawkę rynkową, jak omówiono powyżej. Górnicy będą wybierać przychodzące transakcje, z których przetwarzania czerpią największe korzyści, ponieważ to oni zyskują na kosztach transakcji. Rynek ustali cenę Gwei za Gas dla transakcji, które mają być faktycznie przetwarzane. Jeśli zapłacisz więcej za jednostkę gazu, Twoja transakcja zostanie przetworzona szybciej, ponieważ więcej górników będzie chciało włączyć ją do swoich bloków. Jeśli zapłacisz mniej, Twoja transakcja będzie miała mniejsze szanse na uwzględnienie, jej przetworzenie zajmie więcej czasu, lub całkiem możliwe, że w ogóle nie zostanie przetworzona,

Jakie są teraz ceny gazu?

Najszybciej cenę gazu sprawdzimy na stronie etherscan.io/gastracker

 

Cena gazu na dzień 11.11.2021

 

Jak widać cena gazu jest wysoka. Przykładowo za transfer popularnego tokenu ERC-20 zapłacimy 143 GWEI czyli około 12 USD. Nie od dziś wiadomo, że ceny za transakcję w Ethereum są bardzo wysokie. Wszyscy liczą, że pełne wprowadzenie Ethereum 2 rozwiąże te problemy. Już nie raz programiści próbowali obniżyć koszty transakcji, miejmy nadzieję, że w końcu ten problem zostanie rozwiązany.

BitBay
Czy masz już konto w KryptoBocie? Ustal swoją strategię a KryptoBot zrobi resztę za Ciebie. Sprawdź za darmo jak to działa!