Aplikacja mobilna

Ściągnij naszą aplikację by na bieżąco śledzić pracę KryptoBota.

j j

Masz już konto?
Zaloguj się
Obserwuj

Blockchain Helium – The People’s Network

HomeArtykuły Blockchain Helium – The People’s Network

Co to jest Helium?

The People’s Network, to przedsięwzięcie mające na celu stworzenie globalnej zdecentralizowanej sieci bezprzewodowej. Sieci bazującej na blockchainie Helium. Będzie to sieć fizycznych hotspotów radiowych, które będą osiągać dużo większe zasięgi niż hotspoty WiFi za niższą cenę urządzenia.

Biorąc pod uwagę dotychczasowy rozwój projektu, być może będzie to przedsięwzięcie przełomowe. W każdym razie, obiektywnie do rzeczy podchodząc, jest to jeden z ciekawszych projektów w świecie krypto.

Helium Blockchain
Helium Blockchain

Globalna sieć hotspotów

Helium to kryptowaluta, blockchain, ale i firma (i pierwiastek chemiczny :)). Za wszystkim tym co kryje się pod nazwą Helium stoi jeszcze przedsięwzięcie – The People’s Network. Tak jak napisaliśmy wyżej ma ono na celu stworzenie zdecentralizowanej sieci bezprzewodowej i rozbudowanie jej na globalną skalę. Brzmi dumnie, ale żeby zrozumieć dokładnie potencjał jaki znajduje się w tym projekcie warto odpowiedzieć sobie kilka pytań.

1. Jak taka sieć ma działać?

2. W czym jest lepsza od standardowych sieci hotspotów?

3. Jaką wartość mają tokeny Helium?

Jak działa The People’s Network?

Sieć Helium pozwala kompatybilnym urządzeniom na łączenie się z internetem. Użytkownicy korzystający z Helium mogą zarządzać urządzeniami podłączonymi do sieci oraz analizować ich dane. Daje to ogromną liczbę zastosowań, które mogą wykorzystywać (i już to robią) różne przedsiębiorstwa.

Przykładowym zastosowaniem sieci helium jest śledzenie lokalizacji podpiętego urządzenia w czasie rzeczywistym. Wiele przedsiębiorstw wykorzystuje technologię Helium do kontroli wypożyczalni rowerów, do opieki nad osobami starszymi, czy nawet kontroli warunków atmosferycznych.

Przykładem takiego przedsiębiorstwa jest firma Lime funkcjonująca od kilku lat na Polskim rynku. Udostępniająca swoje usługi wypożyczania elektrycznych urządzeń do transportu miejskiego (rowery, hulajnogi, skutery itp.). Częściowo używa do tego właśnie technologii Helium.

Inne ciekawe rozwiązanie technologii Helium stosuje firma CareBand. Oferują oni urządzenia, które pozwalają śledzić osoby za pomocą połączonych z tymi urządzeniami aplikacjami. Pozwala to m.in na pilnowanie osób z demencją czy śledzenie kontaktów z osobami zarażonymi COVID-19. 

Helium ma zastosowanie nawet w kontroli warunków klimatycznych. Jedna z firm, które wykorzystują urządzenia helium do pomiaru jakości powietrza jest Airly. Organizacja mająca na celu poprawienie jakości powietrza w na świecie. Aktywnie działająca również w Polsce.

Zalety sieci Helium

Największe zalety wykorzystania technologii hotspotów helium:

  1. Urządzenia sieci helium wymagają stosunkowo małego poboru mocy, a zapewniają wysoki zasięg połącznia. Jest to niezbędne do obsługi urządzeń z zakresu IoT (Internetu Rzeczy)
  2. Urządzenia z technologią Helium nie wymagają żadnych umów komórkowych, aby przekazywać dane z czujników do aplikacji.
  3. Technologia blockchain Helium zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa danych.
  4. Inna korzyść to zapobieganie kradzieży i optymalizacja wykorzystania aktywów.
  5. Czujniki temperatury, wilgotności czy szkodliwych czynników środowiskowych pozwalają na sprawne zarządzanie warunkami fizycznymi.

Jak działają tokeny HNT?

Helium Network Token (HNT) ma ograniczoną podaż. Są to 223 000 000 HNT. 

Tokeny HNT można otrzymać w ramach nagrody za zapewnianie, utrzymywanie i weryfikowanie zasięgu hotspotów, oraz za przesyłanie danych urządzeń. Im większy zasięg jaki obejmuje hotspot, oraz im więcej danych jest przesyłanych, tym więcej tokenów można otrzymać.

Funkcjonalność HNT wiąże się z innym tokenem użytkowym Data Credits (DC). Aby zapłacić za usługi sieciowe Helium niezbędne jest skorzystanie z DC. Są one niewymienialne i mają wartość tylko jako zapłata za te usługi. Z kolei jedynym sposobem na pozyskanie DC jest spalenie w tym celu tokenów HNT. Dzięki temu HNT można użyć jako walutę inwestycyjną, ale także jako środek płatniczy za usługi sieci Helium.

Spalanie helu na DC jest ciekawą opcją użycia kryptowaluty, ale biorąc pod uwagę, że podaż tokenów HNT jest statyczna, rodzi to spory problem. Tokeny kiedyś się skończą. Taki scenariusz z pewnością odstraszyłby inwestorów i zablokował szansę rozwoju projektu. Aby zapewnić opłacalność inwestycji, w przyszłości stosowana będzie tzw. emisja netto tokenów HNT. Polega ona na tym, że po spaleniu pewnej ilości tokenów, wybita zostanie ilość tokenów rekompensująca wykorzystaną do tej pory wartość. Ich ilość będzie dostosowana do panujących w danym momencie warunków rynkowych. 

Hotspoty Helium to bardzo ciekawe wykorzystanie technologii blockchain. Daje bardzo duże pole do rozwoju i w mojej opinii, projekt może sprawić, że samo HNT będzie w przyszłości bardzo dużo warte. Warto się tematem zainteresować zarówno z inwestycyjnej jak i technologicznej strony.

 

Źródła grafik:

  1. https://www.helium.com/
  2. https://www.li.me/en-us/home
  3. https://airly.org/pl/
  4. https://www.carebandremembers.com/
Czy masz już konto w KryptoBocie? Ustal swoją strategię a KryptoBot zrobi resztę za Ciebie. Sprawdź za darmo jak to działa!