Aplikacja mobilna

Ściągnij naszą aplikację by na bieżąco śledzić pracę KryptoBota.

j j

Masz już konto?
Zaloguj się
Obserwuj

Jak oszczędzać na opłatach za transakcje w blockchainie Ethereum?

HomeAktualności Jak oszczędzać na opłatach za transakcje w blockchainie Ethereum?
Gaz Gwei Head

Nie od dzisiaj wiadomo, że opłaty za transakcje w blockchainie Ethereum nie należą do najtańszych. Ceny ciągle rosną i można je dosłownie i w przenośni porównać do cen gazu w Polsce.

W jaki sposób jest to dosłowne? Transakcje w sieci ETH są opłacane tokenami Gazu, których wartość określa się w jednostkach Gwei. Jeśli te pojęcia są Wam obce możecie przeczytać o tym więcej w artykule, w którym wyjaśniamy dokładnie na jakiej zasadzie działają opłaty za transakcje w sieci ethereum.

Sieć Ethereum może przetwarzać do 15 transakcji na sekundę. Ponieważ popyt jest wyższy niż ta liczba, panuje brutalna konkurencja. Większe organizacje mają tendencję do przebijania ofert osób prywatnych i uzyskiwania dostępu do bloków transakcyjnych przed innymi użytkownikami.

Można jednak skorzystać z poniższych wskazówek, aby zmniejszyć opłaty za gaz, jednocześnie wybijając swoje NFT lub przenosząc tokeny tak szybko, jak to możliwe.

1. Symulacja transakcji za pomocą aplikacji DeFi Saver

DeFi Saver
DeFi Saver

Opłaty za gaz poznajemy dopiero po przeprowadzeniu transakcji w sieci ethereum. Nie ma więc możliwości dostosowania swojego smart contractu, lub zrezygnowania z niego kiedy stwierdzimy, że opłata jest za wysoka. 

 

W tej sytuacji może nam pomóc aplikacja DeFi Saver, w której możemy przeprowadzić symulację faktycznej transakcji zanim przeprowadzimy ją bezpośrednio na blockchainie ETH. Symulacja pokaże nam szacunkową i maksymalną opłatę za gaz w ETH. Możemy wtedy dostosować cały swój contract, aby zminimalizować opłatę za gaz.

2. Dostosowanie czasu przeprowadzania transakcji

Ethereum Gas Price Chart
Ethereum Gas Price Chart

Podstawową przyczyną wyższych opłat za Gaz jest duża ilość transakcji przeprowadzanych w tym samym momencie. Im więcej transakcji czeka w kolejce, tym wyższa jest cena jaką zapłacimy, aby ją zrealizować. Najlepiej więc dostosować czas przeprowadzania transakcji do ruchu w blockchainie. 

 

Ogólnie zauważyć można, że największa ilość transakcji przeprowadzana jest w dni powszednie. Lepiej więc przeprowadzać transakcje w późnych godzinach wieczornych i w weekendy. Aby nie robić tego jednak “na ślepo” możemy skorzystać ze serwisu Ehtereum Gas Price, gdzie znajdziemy wykresy cen Gazu z ostatniego tygodnia.

3. Uporządkowanie typów transakcji

Opłaty za Gaz różnią się w zależności od rodzaju transakcji jakie przeprowadzamy. Warto więc uporządkować transakcje jakie mamy do wykonania i zrealizować podobne transakcje razem, aby zaoszczędzić pieniądze na opłatach za Gaz.

 

Załóżmy, że posiadamy dwa adresy Ethereum z 600 tokenów na każdym koncie. Oba konta służą do realizacji podobnych transakcji. Możemy przenieść wszystkie tokeny na jeden adres, a następnie zrealizować 1200 tokenów w jednej transakcji, aby zaoszczędzić pieniądze na opłatach za gaz.

4. Trading Gazu

GasToken.io
GasToken.io

GasToken.io umożliwia przeprowadzenie transakcji Ethereum, która umożliwia zakup Gazu za ETH kiedy jest tani i sprzedaż go kiedy jego wartość wzrasta. Handel tokenami w połączeniu z innymi formami oszczędności Gazu może w znacznym stopniu obniżyć ostateczny koszt naszych transakcji.

Stosowanie tych kilku wskazówek powinno w znaczny sposób zaoszczędzić nie tylko opłaty za Gaz, ale również czas realizacji naszych transakcji. Osoby/przedsiębiorstwa, które wykonują regularne transakcje w sieci Ethereum mogą wiele zyskać na dodaniu ich do swoich nawyków. 

Warto pamiętać, że aby posiadać Ethereum i dokonywać transakcji za jego pomocą, musimy je wcześniej jakoś nabyć. Zarówno zakupić jak i inwestować w ETH można za pomocą giełdy kryptowalut. Przykładowo największej giełdy w Europie – Zondy. Instrukcja założenia i rejestracji nowego konta na giełdzie znajduje się tutaj.   

Czy masz już konto w KryptoBocie? Ustal swoją strategię a KryptoBot zrobi resztę za Ciebie. Sprawdź za darmo jak to działa!