Aplikacja mobilna

Ściągnij naszą aplikację by na bieżąco śledzić pracę KryptoBota.

j j

Masz już konto?
Zaloguj się
Obserwuj

Czym są i jak naprawdę działają kryptowaluty?

HomeAktualności Czym są i jak naprawdę działają kryptowaluty?
Kryptowaluty - co to?

Kryptowaluty, to fraza pojawiająca się w środowisku internetowym bardzo często i to już od dłuższego czasu. Jej popularność wyszła poza środowisko inwestorów i osób znających zagadnienia i procesy związane z technologią blockchain od strony technicznej.

Co więcej, popularne jest nie tylko ogólne pojęcie “kryptowaluty”, ale również wiele zagadnień pobocznych. Zagadnień takich jak: “NFT“, “blockchain“, “giełda kryptowalut“, “portfel kryptowalut” i wiele innych.

Większość z Was pewnie ma przynajmniej minimalne pojęcie o tym czego te wszystkie zagadnienia dotyczą. Wie również mniej więcej czym są kryptowaluty. Jednak nie wszyscy potrafimy odpowiedzieć na pytania takie jak:

  1. Co konkretnie kryje się za pojęciem kryptowalut?
  2. Jak kryptowaluty działają?
  3. Skąd bierze się wartość walut wirtualnych?
Na te (i kilka innych pytań) postaramy się wyczerpująco odpowiedzieć w poniższym wpisie.

Kryptowaluty - co to?

Aby uzyskać wyczerpujące wyjaśnienie skomplikowanych zagadnień, najlepiej jest zacząć od zadawania prostych pytań.
(~ KryptoBot 2022)

Temat kryptowalut może wydawać się dla niektórych skomplikowanym zagadnieniem, ale wystarczy rozłożyć je na czynniki pierwsze, żeby wszytko zrozumieć. Zacznijmy więc od przedstawienia słownikowej definicji kryptowalut.

Kryptowaluta (lub waluta kryptograficzna) jest szczególną odmianą wirtualnych walut. Konkretnie jest to rozproszony system księgowy bazujący na kryptografii, Przechowuje on informacje o stanie posiadania w umownych jednostkach. Stan posiadania związany jest z poszczególnymi węzłami systemu („portfelami”). Działa to w taki sposób, aby kontrolę nad danym portfelem kryptowalutowym miał wyłącznie posiadacz odpowiadającego mu klucza prywatnego. W skutek tego niemożliwe jest dwukrotne wydanie tej samej jednostki.

Kluczowe elementy definicji zostały pogrubione. Niżej przejdziemy do ich wyjaśnienia, aby lepiej zrozumieć co definicja ma na celu przekazać.

Czym są waluty wirtualne (lub waluty cyfrowe)?

Czym są waluty wirtualne?
Waluty wirtualne są prawnie regulowane przez ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Zgodnie z treścią ustawy o przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu cyfrowe waluty, to cyfrowe odwzorowanie wartości, które nie jest:

  1. Prawnym środkiem płatniczym emitowanym przez NBP, zagraniczne banki centralne lub inne organy administracji publicznej.
  2. Międzynarodową jednostką rozrachunkową ustanawianą przez organizację międzynarodową i akceptowaną przez poszczególne kraje należące do tej organizacji lub z nią współpracujące.
  3. Pieniądzem elektronicznym w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych.
  4. Instrumentem finansowym w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.
  5. Wekslem lub czekiem.

Kryptowaluty takie jak Bitcoin lub Ethereum stanowią najpopularniejszą odmianę zamiennika tradycyjnych walut i często same w sobie otrzymują miano walut cyfrowych. Definicja ta obejmuje jednak również inne aktywa.

Przykładowo
Waluty w grach komputerowych (o ile stanowią odwzorowanie wartości klasycznych walut).

Wiemy więc czym są cyfrowe waluty oraz, że zagadnienie to jest trochę szersze od samych kryptowalut.

Rozproszony system księgowy - blockchain

Rozproszony system księgowy - Blockchain.
Blockchain, czyli inaczej łańcuch bloków jest technologią, która służy do przesyłania i przechowywania informacji o transakcjach internetowych.

Blockchain (łańcuch bloków), to sieć danej kryptowaluty. Definicyjnie jest, to:

Publiczna baza danych, która jest aktualizowana i udostępniana przez wszystkie komputery w sieci.

Dokładniejszą definicję blockchainu wyjaśniliśmy przy okazji omawiania sieci Ethereum Virtual Machine – blockchain danej kryptowaluty jest w tym przypadku trochę bardziej skomplikowany niż zazwyczaj.

W skrócie sieć danej kryptowaluty pozwala na dokonywanie transakcji za jej pomocą.

Blockchain bazujący na kryptografii - co to oznacza?

Kryptografia
Kryptografia jest jedną z dziedzin kryptologii.

Wyjaśnijmy czym jest kryptografia. Kryptografia to nauka zajmująca się szyfrowaniem danych. W przypadku kryptowalut transakcje są szyfrowane w bardzo wysokim stopniu i ma to bardzo duże znaczenie. W zasadzie sama nazwa – “kryptowaluty” – wywodzi się od kryptografii.

Więcej o kryptografii w kryptowalutach dowiecie się z artykułu Janusza Zielińskiego na BitHub.pl.

Czym są tokeny kryptowalutowe?

Czym są tokeny kryptowalutowe?
NFT (Non-Fungible-Token) zyskały w ostatnim czasie ogromną popularność.

Tokeny kryptowalutowe to umowne jednostki, w których zapisany jest stan posiadanych przez nas kryptowalut. Jak się nad tym głębiej zastanowić to wychodzi na to, że tokeny kryptowalutowe, to po prostu kryptowaluty. Teraz większość z Was pewnie pomyślał – “masło maślane”.

Aby lepiej wyjaśnić czym konkretnie są tokeny, spróbujmy postawić między tymi dwoma pojęciami cienką linię, która je od siebie oddzieli.

Przyjmijmy, że kryptowaluty, to technologie, za pomocą których realizujemy transakcje w blockchainie. Pojęcie zawiera w sobie sposób przeprowadzania transakcji i technologie jakie za tym stoją.

Tokeny kryptowalutowe zdefiniujmy jako jednostkę, w której liczone są kryptowaluty.

Takie zdefiniowanie tokenu jest odpowiednie dla powyższej definicji, jednak nomenklatura rynku kryptowalut zakłada jeszcze kilka innych definicji dla tokenu kryptowalut?

Jakie są inne definicje tokenów kryptowalutowych?

NFT (Non Fungible Token), czy inaczej token niewymienialny może się kojarzyć większości osób z bardzo drogimi obrazkami małp i memami. Za NFT stoi jednak zaawansowana technologia smart contractów i wiele bardzo przydatnych funkcjonalności. Więcej o NFT oraz o tym jak stworzyć swój własny token niezbywalny możecie przeczytać w naszym poradniku.

Link do poradnika
Jak stworzyć własne NFT?

To jednak zwrócić uwagę na fakt, że popularność NFT w dużym stopniu wpłynęła na wzrost wartości rynku kryptowalut.

O innych rodzajach tokenów, takich jak tokeny użytkowe lub tokeny bezpieczeństwa możecie przeczytać w naszym wpisie.

Jak działa portfel kryptowalut?

Portfel kryptowalutowy
Portfele kryptowalutowe mozna podzielić na ciepłe (online) i zimne (na dysku twardym).

Portfel kryptowalut, czy inaczej portfel kryptograficzny, to adres, na który możemy wysłać swoje aktywa kryptowalutowe i tam je trzymać. W naszym poradniku – Kryptowaluty – jak zacząć inwestować? – znajdziecie bardziej szczegółowe wyjaśnienie portfeli oraz sporo wskazówek dla początkujących inwestorów.

Klucz prywatny i klucz publiczny

Klucz prywatny i klucz publiczny
Po utraceniu swojego klucza prywatnego, nie będzie już możliwości jego odzyskania.

Kiedy kupujemy kryptowaluty, otrzymujemy dwa klucze:

Klucz publiczny – działa trochę jak adres e-mail.

Klucz prywatny – można traktować go jak hasło otwierające nasz portfel lub dające dostęp do giełdy kryptowalut. Dopóki tylko my mamy dostęp do swojego klucza prywatnego, nasze środki są bezpieczne. Mogą być również zarządzane z dowolnego miejsca na świecie.

Co jeszcze powinniście wiedzieć o kryptowalutach?

Co jeszcze powinniśmy wiedziec o kryptowalutach?

Skoro wyjaśniliśmy sobie części składowe budujące definicję “kryptowaluty” powinna ona być już zrozumiała. Możemy więc przejść do odpowiedzi na inne często nurtujące nas pytania.

Po co kryptowaluty powstały?

Kryptowaluty rozwiązują (a przynajmniej chcą rozwiązać) główny problem dzisiejszego świata. Powszechne zbieranie danych o naszych działaniach w sieci na każdym kroku. Tutaj pomagają kryptowaluty, oraz Web 3.0.

Dodatkowo kryptowaluty umożliwiają szybszy i bezpieczniejszy transfer pieniężny oraz wiele nowatorskich rozwiązań.

Jakie są wady kryptowalut i technologii blockchain?

Wyżej wymieniliśmy zalety kryptowalut, ale nic nie jest idealne. Teraz pora na wady. Podstawowym problemem jest to, że w przypadku rynku kryptowalut mamy wiele wahań. Wartości rynku kryptowalut stale rosną i spadają o ogromne wartości. Nawet w przypadku Bitcoina – teoretycznie najstabilniejszego aktywa kryptowalutowego.

W co inwestować na rynku kryptowalut?

Kryptowaluty są, jak wspomnieliśmy wyżej, bardzo niestabilnymi aktywami, stąd nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Warto śledzić rynek i samodzielnie wyrabiać sobie zdanie na ten temat. Małą wskazówką w podjęciu decyzji, może jednak okazać się nasze zestawienie najlepszych kryptowalut w 2022 roku.

Na czym polega kopanie kryptowalut?

W ramach odpowiedzi na to pytanie warto poczytać o mechanizmach konsensusu w kryptowalutach. Dwa najpopularniejsze z nich, to:

  1. Proof of Stake (PoS).
  2. Proof of Work (PoW).

Podsumowanie

Zebraliśmy tutaj odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące rynku kryptowalut i technologią blockchain. Wiedza na te tematy (i wiele innych) powinna być podstawą dla każdego inwestora. Zalecamy nie ograniczać się do informacji z tego artykułu, a ciągłe poszerzanie swojej wiedzy.

Czy masz już konto w KryptoBocie? Ustal swoją strategię a KryptoBot zrobi resztę za Ciebie. Sprawdź za darmo jak to działa!