Aplikacja mobilna

Ściągnij naszą aplikację by na bieżąco śledzić pracę KryptoBota.

j j

Masz już konto?
Zaloguj się
Obserwuj

Kryptowaluty – jak zacząć inwestować? Informacje dla początkujących

HomeAktualności Kryptowaluty – jak zacząć inwestować? Informacje dla początkujących
Jak zacząć inwestować w kryptowaluty?

Jeśli jesteś nowy na rynku kryptowalut, zorientowanie się, jak zacząć inwestować w Bitcoin, Dogecoin, Ethereum czy inne kryptowaluty, może wydawać się skomplikowane. Na szczęście nauczenie się tego jest całkiem proste. Aby uzyskać odpowiedź na pytanie “Kryptowaluty, jak zacząć w nie inwestować?” konieczne jest zadanie sobie wcześniej kilku pośrednich pytań.

 1. Jaką giełdę (lub kantor) wybrać?
 2. Jak wygląda proces utworzenia i weryfikacji nowego konta na giełdzie?
 3. Za jaką walutę kupić pierwsze kryptowaluty?
 4. Od czego zacząć swoją pierwszą inwestycję na rynku kryptowalut?
 5. Jak zabezpieczyć swoje środki?
 6. Czy można w jakiś sposób zautomatyzować nasze inwestycje?

1. Wybór kantoru lub giełdy kryptowalut

Wybór giełdy kryptowalut | KryptoBot
Wybór giełdy kryptowalut | KryptoBot

Aby zacząć inwestować w kryptowaluty, najpierw musimy wybrać kantor lub giełdę kryptowalut. Chociaż oba rozwiązania pozwalają na zakup kryptowalut, istnieje między nimi kilka kluczowych różnic, o których należy pamiętać.

Jak działa giełda kryptowalut?

Giełda kryptowalut to platforma, na której spotykają się kupujący i sprzedający, aby handlować kryptowalutami. Giełdy często mają stosunkowo niskie opłaty, ale mają bardziej złożone interfejsy z wieloma rodzajami transakcji i zaawansowanymi wykresami wydajności, co może odstraszać nowych inwestorów.

 

Najbardziej znane giełdy kryptowalut w Polsce to Coinbase, Zonda i Binance. Chociaż standardowe interfejsy inwestycyjne tych firm mogą przytłoczyć początkujących, zwłaszcza tych, którzy nie mają doświadczenia w handlu na rynku kryptowalut, oferują one również przyjazne dla początkującego użytkownika opcje łatwego zakupu.

 

Wygoda wiąże się jednak z kosztami, ponieważ opcje przyjazne wymagają uiszczenia dużo wyższej opłaty za zakup tej samej kryptowaluty, niż przy zakupie za pośrednictwem standardowego interfejsu handlowego giełdy. Aby zaoszczędzić na kosztach, warto nauczyć się korzystać ze standardowych platform transakcyjnych, zanim dokonamy pierwszego zakupu kryptowalut.

 

Ważna uwaga: Podczas wyboru ostatecznej platformy transakcyjnej warto zwrócić uwagę na to, czy dana giełda lub broker umożliwia dokonywanie przelewów i zakupów w PLN.

 

Niektóre giełdy pozwalają na zakup kryptowalut tylko za pomocą innej kryptowaluty. Oznacza to, że:

  • Konieczne będzie znalezienie innej giełdy,
  • aby kupić tokeny, które preferowana przez nas giełda akceptuje,
  • zanim będziemy mogli zacząć handlować kryptowalutami na tej platformie.

Takie działanie tylko komplikuje cały proces i może generować dodatkowe koszty, w postaci niepotrzebnej prowizji dla kolejnej giełdy.

Jak działa kantor kryptowalut?

Kantory w pewien sposób ułatwiają inwestowanie w kryptowaluty, oferując łatwe w użyciu interfejsy, oraz możliwość handlu stacjonarnego. Jednak koszt transakcji zrealizowanej za pośrednictwem kantoru zawsze będzie wyższy niż koszt transakcji zrealizowanej bezpośrednio na giełdzie.

 

Wysoka cena nie jest jedyną wadą korzystania z usług kantoru. Giełdy kryptowalut muszą spełniać szereg wymogów bezpieczeństwa. Zabezpieczenia w kantorach są zazwyczaj na niższym poziomie.

 

Jeśli szukacie więcej informacji o tym jak działają kantory kryptowalut, znajdziecie je w naszym wcześniejszym artykule.

2. Utworzenie i weryfikacja konta

Weryfikacja konta na giełdzie kryptowalut | KryptoBot
Weryfikacja konta na giełdzie kryptowalut | KryptoBot

Gdy już zdecydujemy się na kantor lub giełdę kryptowalut, musimy spełnić warunki, które pozwolą nam na korzystanie z nich. W zależności od platformy i kwoty jaką chcemy zacząć inwestować w kryptowaluty, może być konieczne zweryfikowanie tożsamości nowego użytkownika. Jest to niezbędny krok, aby zapobiec oszustwom i spełnić federalne wymogi regulacyjne. O ile kantory stacjonarne często oferują szybką wymianę jednej waluty na drugą, przy minimum formalności, to kantory online oraz giełdy kryptowalutowe często wymagają wielostopniowej weryfikacji, która może zając trochę czasu.

 

Do czasu zakończenia procesu weryfikacji nie możemy zacząć inwestować w kryptowaluty. Platforma może poprosić nas o przesłanie kopii prawa jazdy lub dowodu osobistego, a nawet o przesłanie zdjęcia typu selfie, aby udowodnić, że nasz wygląd odpowiada przedstawionym dokumentom.

 

Polski rynek kryptowalut skupia się głównie na dwóch giełdach. Na Zondzie oraz na Binance. W naszych poradnikach możecie sprawdzić jak wygląda proces weryfikacji na obu giełdach. Linki do poradników poniżej:

3. Za jakie waluty można kupić kryptowaluty?

Za co można kupić kryptowaluty? | KryptoBot
Za co można kupić kryptowaluty? | KryptoBot

Na większości giełd możemy kupować kryptowaluty za waluty fiducjarne, inaczej fiat. Czyli za waluty takie jak USD czy PLN, służące za legalny i powszechny środek płatniczy w większości krójów świata.

 

Aby kupić kryptowaluty, musimy upewnić się, że mamy odpowiednie środki na koncie. Można wpłacić pieniądze na swoje konto kryptowalutowe, łącząc się z kontem bankowym, autoryzując przelew bankowy lub nawet dokonując płatności kartą debetową lub kredytową. W zależności od giełdy lub kantoru oraz metody finansowania, być może będzie trzeba poczekać kilka dni, zanim będziemy mogli wykorzystać wpłacone pieniądze do zakupu kryptowalut.

 

Ważna uwaga: Chociaż niektóre giełdy lub kantory pozwalają na wpłatę pieniędzy z karty kredytowej, jest to zazwyczaj ryzykowne i kosztowne. Większość firm obsługujących karty kredytowe traktuje zakupy kryptowalut za pomocą kart kredytowych jako zaliczki gotówkowe. Oznacza to, że są one wyżej oprocentowane niż zwykłe zakupy, a dodatkowo konieczne jest dokonanie dodatkowej opłąty za zaliczkę.

4. Pierwsza inwestycja w kryptowaluty

Najpopularniejsze kryptowaluty | KryptoBot
Najpopularniejsze kryptowaluty | KryptoBot

Gdy na naszym koncie znajdują się już pieniądze, możemy zacząć inwestować i po raz pierwszy kupić kryptowaluty. Istnieją setki kryptowalut do wyboru, począwszy od dobrze znanych nazw, takich jak Bitcoin i Ethereum, po mniej znane, takie jak Matic czy Helium.

 

Kiedy zdecydujemy, którą kryptowalutę chcemy kupić, możemy wprowadzić jej symbol (na przykład Bitcoin to BTC) oraz liczbę monet, które chcemy kupić. Większość giełd i kantorów umożliwia zakup ułamkowych udziałów w kryptowalucie, co pozwala na zakup niewielkiej części drogich tokenów, takich jak Bitcoin czy Ethereum, których posiadanie w przeciwnym razie kosztował by nas dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych.

 

10 największych kryptowalut według kapitalizacji rynkowej *, to:

 1. Bitcoin (BTC)
 2. Ethereum (ETH)
 3. Tether (USDT)
 4. USD Coin (USDC)
 5. Binance Coin (BNB)
 6. XRP (XRP)
 7. Binance USD (BUSD)
 8. Cardano (ADA)
 9. Solana (SOL)
 10. Dogecoin (DOGE)

* W oparciu o kapitalizację rynkową na dzień 18 maja 2022 r.

5. Bezpieczna metoda przechowywania

Portfel kryptowalutowy | KryptoBot
Portfel kryptowalutowy | KryptoBot

Regulacje prawne dotyczące kryptowalut nie są tak dobrze określone jak w przypadku walut fiat, dlatego tak ważne jest posiadanie bezpiecznego miejsca do ich przechowywania.

 

Kupując kryptowalutę za pośrednictwem kantoru, mamy niewielki lub zerowy wybór co do sposobu jej przechowywania. Jeśli jednak kupujemy kryptowalutę za pośrednictwem giełdy, opcji jest więcej.

Pozostawienie kryptowaluty na giełdzie

Gdy kupujemy kryptowaluty, są one zazwyczaj przechowywana w portfelu kryptowalutowym podłączonym do giełdy.

Oddzielny portfel kryptowalutowy

Jeśli nie odpowiada nam dostawca, z którym współpracuje nasza giełda, lub chcemy przenieść kryptowaluty w bezpieczniejsze miejsce, możemy przenieść ją poza giełdę, do oddzielnego portfela. W zależności od giełdy i wielkości transferu, może być konieczne uiszczenie niewielkiej opłaty za wykonanie tej operacji. Portfele kryptowalutowe dzielą się na zimne i gorące.

Gorące portfele kryptowalutowe

Są to portfele kryptowalutowe, które są przechowywane online i działają na urządzeniach podłączonych do Internetu, takich jak tablety, komputery czy telefony. Gorące portfele są wygodne, ale istnieje większe ryzyko kradzieży.

Zimne portfele kryptowalutowe

Zimne portfele kryptowalutowe nie są podłączone do Internetu, co czyni je najbezpieczniejszą opcją przechowywania kryptowaluty. Mają one postać urządzeń zewnętrznych, takich jak dysk USB lub dysk twardy. Z zimnymi portfelami trzeba jednak uważać – jeśli zgubimy przypisany do nich kod klucza albo urządzenie ulegnie uszkodzeniu lub awarii, możemy nigdy nie być w stanie odzyskać swoich kryptowalut.

6. Automatyzacja handlu kryptowalutami

Kiedy już przeszliśmy przez wszystkie kroki, jakie trzeba wykonać aby zacząć inwestować w kryptowaluty, może pojawić się kolejny problem. Rynek kryptowalut jest bardzo zmienny. Ceny jednej kryptowaluty potrafią kilkakrotnie rosnąć i spadać w krótkim czasie. Inwestowanie w kryptowaluty wymaga więc od nas ciągłej edukacji i obserwacji rynku, abyśmy potrafili mniej więcej przewidzieć:

  • W którym momencie kupić kryptowaluty?
  • Jakie kryptowaluty kupić?
  • Na jakiej giełdzie kryptowalut je kupić?

Jest to tylko kilka przykładowych problemów, które z inwestowania w kryptowaluty robią pełnoetatową pracę.

 

Jeśli traktujemy inwestycje w kryptowaluty jako dodatkowe zajęcie, na pomoc z brakiem czasu przychodzą boty tradingowe. Bot będzie realizował zlecenia kupna i sprzedaży na giełdzie kryptowalut automatycznie, według strategii, którą ustalimy. Przykładowo możemy ustawić bota tak, aby kupował kryptowaluty kiedy ich wartość spada poniżej określonej wartości, a później kupował kiedy wartość wzrośnie. Wszystko będzie się działo na bieżąco, nawet kiedy śpimy.

Jeśli interesuje Was jak dokładnie działają boty tradingowe, w poniższym poradniku video krok po kroku pokazujemy jak działa KryptoBot oraz jak go ustawić.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Jak w przypadku każdej inwestycji, przed zainwestowaniem w kryptowaluty, należy rozważyć swoje cele inwestycyjne i aktualną sytuację finansową. Kryptowaluta może być niezwykle zmienna. Jeden tweet może sprawić, że jej cena gwałtownie spadnie – i nadal jest to bardzo spekulacyjna inwestycja. Oznacza to, że należy inwestować ostrożnie i z rozwagą.

Czy masz już konto w KryptoBocie? Ustal swoją strategię a KryptoBot zrobi resztę za Ciebie. Sprawdź za darmo jak to działa!