Aplikacja mobilna

Ściągnij naszą aplikację by na bieżąco śledzić pracę KryptoBota.

j j

Masz już konto?
Zaloguj się
Obserwuj

Meta(verse), a NFT

HomeArtykuły Meta(verse), a NFT
Metaverse NFT nagłówek

Zmiany jakie przeszła w ostatnim czasie firma Marka Zuckerberga są ostatnio jednym z głośniejszych tematów w świecie mediów społecznościowych. Najbardziej ekscytujące w tym wszystkim jest w zasadzie nie to, co się już w firmie stało, a co planuje wprowadzić w przyszłości.

Wprowadzenie ogólnodostępnego portalu społecznościowego funkcjonującego jako media społecznościowe (bo tak w dużym skrócie można zrozumieć projekt firmy Meta) jest pomysłem rewolucyjnym i wpłynie na bardzo wiele spraw. Jedną z rzeczy o jakie zahaczy ‘metaversum facebooka’ jest również technologia blockchain Ethereum, a konkretnie (NFT).

Czym jest Metaverse?

Metaverse to hipotetycznie następna generacja Internetu, opierająca się na zdecentralizowanych środowiskach 3D. Wirtualna przestrzeń będzie dostępna za pomocą urządzeń takich jak: zestawy słuchawkowe, okulary VR, smartfony, komputery PC/konsole do gier. Na ten moment o wykorzystaniu Metaverse myśli się głównie pod kątem mediów społecznościowych, gier wideo, biznesu, edukacji, handlu detalicznego i nieruchomości.

Największym problemem dla wprowadzenia metaverse na szeroką skalę są ograniczenia technologiczne związane z urządzeniami potrzebnymi do interakcji ze środowiskami wirtualnymi w czasie rzeczywistym. Firmy, takie jak Meta, Roblox, Epic Games i Microsoft, inwestują w badania nad technologiami związanymi z metaverse, aby uczynić je bardziej opłacalnymi i szerzej dostępnymi.

Główne obawy związane z wprowadzeniem metaverse, to niedostateczne zabezpieczenie prywatności informacji i możliwe uzależnienie użytkowników, wynikają one głównie z dotychczasowych doświadczeń z mediami społecznościowymi.

Metaverse, a NFT

NFT/Non-Fungible Token/Token Niezbywalny, jest to poświadczenie oryginalności przypisywane do danego zasobu cyfrowego. Działa ono jako dowód własności (odrębny do praw autorskich) w formie jednostki danych przechowywanych w blockchain. Można więc powiedzieć, że NFT dają użytkownikom prawa własności w świecie cyfrowym.

Więcej o NFT możecie przeczytać w naszym poradniku. Przeprowadzi on Was krok po kroku przez stworzenie własnego NFT. Jeśli temat szczególnie Was zainteresował, to możecie też sprawdzić jak zaprogramować smart contract dla tego NFT w naszym innym poradniku.

Wiemy już czym jest NFT, ale w jaki sposób można je wykorzystać w Metaverse? Odpowiemy na to na przykładzie gier komputerowych.

Jeśli w jakiejś grze (przykładowo w Fortnite) spędzimy dziesiątki godzin, aby zdobyć nowy skin do postaci, to i tak nie czyni nas właścicielami takiego cyfrowego przedmiotu. Właścicielami ‘naszego’ skina w dalszym ciągu będzie Epic Games, ponieważ jest on częścią gry, do której posiadają prawa autorskie. Technologia NFT może rozwiązać takie problemy dzięki nadaniu wartości przedmiotom cyfrowym. Gra Fortnite była tutaj tylko przykładem, który przekłada się na obecną wizję Multiverse. Różne cyfrowe aktywa, będą nieodłączną formą poruszania się w przestrzeni Multiverse.

Przykładowe wykorzystanie NFT w Metaverse

Meta(verse)

Facebook, a w zasadzie to nie Facebook, a Meta wystartował z bardzo ambitnym planem, zdecentralizowanego metawersum, którego użytkownicy będą właścicielami przestrzeni, w których przebywają i przedmiotów, które posiadają. Plan brzmi jak jakieś futurystyczne wyobrażenie przyszłości, a nie jak realna rzeczywistość, ale z wystarczającą ilością pieniędzy, technologią i daniem sobie odpowiedniej ilości czasu, cyfrowy świat, w którym NFT będzie wyznacznikiem własności, wszystko wydaje się realne.

Sandbox

Sandbox to  metaversum, w którym gracze mogą budować, kupować i zarabiać na swoich doświadczeniach w grze. W skrócie jest to gra działająca na podobnych zasadach do Minecraft. Sandbox działa na blockchainie Ethereum. Używając tokenu SAND gracze mogą tworzyć cyfrowe aktywa w postaci NFT i przesyłać je na Game Maker. Jest to sklep dla użytkowników, w którym mogą oni wystawiać i kupować od innych NFT, które są np. przedmiotami użytkowymi, lub nowymi skinami w grze. Handel odbywa się oczywiście przy pomocy tokenów SAND.

Decentraland

Decentraland to zdecentralizowana platforma wirtualnej rzeczywistości zasilana przez blockchain Ethereum. W ramach platformy Decentraland, użytkownicy mogą tworzyć, doświadczać i zarabiać na swoich treściach i aplikacjach. Wirtualna przestrzeń 3D w ramach Decentraland nazywa się LAND, niezbywalne aktywa cyfrowe utrzymywane w inteligentnym kontrakcie Ethereum. Ziemia jest podzielona na działki. Działki te są na stałe własnością członków społeczności i są kupowane za pomocą MANA, tokena kryptowaluty Decentraland. To daje użytkownikom pełną kontrolę nad środowiskami i aplikacjami, które tworzą, które mogą obejmować wszystko, od statycznych scen 3D do bardziej interaktywnych aplikacji lub gier.

Funkcjonowanie metaverse jest nierozłącznie związane z NFT. Zarówno już istniejące jak i dopiero planowane projekty metaverse są oparte na technologii blochkchain Ethereum w bardzo dużym stopniu. Jest to kolejny ciekawy przykład wykorzystania możliwości jakie daje nam ETH.

 

Źródła grafik:

  1. https://cryptologos.cc/decentraland
  2. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7b/Meta_Platforms_Inc._logo.svg
  3. https://cryptologos.cc/the-sandbox
Czy masz już konto w KryptoBocie? Ustal swoją strategię a KryptoBot zrobi resztę za Ciebie. Sprawdź za darmo jak to działa!