Aplikacja mobilna

Ściągnij naszą aplikację by na bieżąco śledzić pracę KryptoBota.

j j

Masz już konto?
Zaloguj się
Obserwuj

Memy NFT

Szczegółów o NFT, a nawet tego jak zrobić sobie swój własny token możecie dowiedzieć się z naszego innego artykułu. Bardzo dobry artykuł, więc polecam przeczytać, ale jak nie macie czasu, to ja wam po krótce powiem o co chodzi. NFT/Non-Fungible Token/Token Niezbywalny, czy jakkolwiek chcecie go sobie nazywać, jest to poświadczenie oryginalności przypisywane do danego zasobu cyfrowego. Działa ono jako dowód własności (odrębny do praw autorskich) w formie jednostki danych przechowywanych w blockchain.    

Doge NFT

NFT memy - czyli śmieszne, ale drogie obrazki

NFT jest w miarę młodym zjawiskiem na rynku kryptowalut, ale i bardzo szybko rosnącym w wartość. Specjaliści coś sobie spekulują, że może to być kolejna bańka spekulacyjna, jak jakiś Bitcoin, albo Etherum, ale ja się aż tak nie znam, to się nie będę wypowiadał. W każdym razie niezaprzeczalnym faktem jest to, że niektóre NFT w formie np. kart kolekcjonerskich, czy grafik i obrazów potrafią osiągać wartości setek tysięcy dolarów, a czasem nawet i większe. Inwestycja w takie zasoby cyfrowe jest w miarę sensowna do pojęcia, ponieważ fizyczne odpowiedniki takich dóbr mają często jeszcze większą wartość kolekcjonerską. 

Trochę mniej zrozumiała może być jednak wartość jaką potrafią osiągać NFT przypisane do memów internetowych. Aktualnie najdroższy internetowy mem został sprzedany za 1.696 ETH (prawie 5 mln$). I to nie jest żart. Ktoś zapłacił za to Doge zdjęcie tyle pieniędzy i nie jest nawet tak, że teraz tylko on może go używać. Wstawiając tutaj ten obrazek nie łamię niczyich praw autorskich. NFT działa w ten sposób, że właściciel ma prawa własności do oryginału, ale kopiowanie tego oryginału jest jak najbardziej dozwolone. Działa to trochę tak, jak posiadanie zdjęcia z autografem autora.

Najdroższe memy

Przykład Doge NFT nie jest odosobniony, jeśli chodzi o zawrotne kwoty jakie ktoś zapłacił za posiadanie prawa własności dla śmiesznych obrazków. Nazbierało się ich już całkiem sporo. Poniżej zestawie kilka memów, których wartość jest najwyższa:

Nyan Cat

GIF Chrisa Torresa z 2010 roku z okazji 10 rocznicy został przez autora poprawiony i wystawiony na aukcję jako NFT. Aukcja rozpoczęła się od 15 ETH, a zamknęła na 300 ETH, czyli w przeliczeniu na obecny kurs waluty, śmieszny gif z kotem – kromką chleba jest warty ponad 883.000 USD. Warto było zrobić mem i poczekać 10 lat.

Disaster Girl
Disaster girl NFT
Disaster girl NFT

Zdjęcie dziewczynki co podpaliła swój własny dom stało się popularne w 2008 roku, za sprawą tego, że wygrało konkurs ‘Emotion Capture’ w magazynie ‘JPG’. Nie wiem ani co to za konkurs, ani co to za magazyn, bo dowiedziałem się tego wszystkiego z wikipedii, ale w każdym razie, to zdjęcie też poczekało kilka lat, zamieniło się w tym czasie w tysiące różnych memów i zarobiło potężną ilość pieniędzy za sprawą zrobienia z niego NFT. Kwota za jaką poszło zdjęcie to 180 ETH, czyli prawie 610.000 USD.

Pechowy Brian 
Bad Luck Brian NFT

Memy ze zdjęciem Briana, a w sumie to Kyle’a, bo tak ma naprawdę na imię gość ze zdjęcia może i są trochę cringe’owe, ale ktoś chciał za to zdjęcie sporo zapłacić. Po 9 latach od premiery (bo mem jest z 2012 roku) zrobiono z niego NFT i sprzedano na aukcji za 20 ethereum, czyli w przeliczeniu na dzisiejszy kurs prawie 59.000 USD.

Grumpy Cat 
Grumpy Cat NFT

Jeszcze jeden kotek w dzisiejszym zestawieniu. Od 2012 roku zdjęcie niezadowolonego kota było nie tylko bazą bardzo dużej ilości memów, ale sam wizerunek kota został silnie skomercjalizowany i nie można powiedzieć, że na swojej popularności nie zarobił. Jakby tego było mało, to ostatecznie został wystawiony na aukcji jako NFT i ostatecznie wylicytowany za 44.2 ETH, co daje nam w przeliczeniu wartość prawie 150.000 USD 

Success Kid
Success Kid NFT

Dzieciak – szefo, to też całkiem znana postać w internecie. Zdjęcie pojawiło się w 2007 roku i od tego czasu powstało z nim nawet nie wiem ile memów, ale na pewno więcej niż umiem liczyć. Success Kid NFT zostało wystawione na aukcję i ostatecznie sprzedane za 15 ETH czyli w przeliczeniu na dzisiejszy kurs około 50.000 USD.

Łączna wartość kilku wymienionych memów to 559 ETH, czyli na dzień dzisiejszy niecałe 2.000.000 USD. Nie wliczam w to już nawet tego całego Pieseła, który sam kosztuje ponad 2 razy tyle. Jeszcze jakieś 10/15 lat temu nikt by nawet nie pomyślał, że memy internetowe mogą osiągnąć tak ogromne wartości. Jaki z tego wszystkiego morał? Blockchain Ethereum to nowoczesna i innowacyjna technologia, która daje nam  wiele ciekawych możliwości. Tokeny NFT to tylko część funkcjonalności jakie umożliwia.

 

Autor: Adam Gałęcki


Źródła grafik:

  • https://ithardware.pl/akhttps://www.bbc.com/news/world-us-canada
  • 56948514tualnosci/jackson_palmer_wspoltworca_dogecoin_twierdzi_ze_kryptowaluty_to_oszustwo-17038.html
  • https://memes.fandom.com/pl/wiki/Grumpy_Cat
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Success_Kid
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Bad_Luck_Brian
Czy masz już konto w KryptoBocie? Ustal swoją strategię a KryptoBot zrobi resztę za Ciebie. Sprawdź za darmo jak to działa!