Aplikacja mobilna

Ściągnij naszą aplikację by na bieżąco śledzić pracę KryptoBota.

j j

Masz już konto?
Zaloguj się
Obserwuj

Rosja i Chiny pracują nad swoimi narodowymi kryptowalutami

HomeAktualności Rosja i Chiny pracują nad swoimi narodowymi kryptowalutami

Cyfrowy Rubel

Wśród narodów, które gorączkowo poszukują własnej waluty cyfrowej, Rosja znów jest w centrum uwagi. Jej bank centralny ogłosił plany rozpoczęcia testów pilotażowej wersji cyfrowego rubla do końca 2022 roku. Zastępca prezesa Banku Rosji Alexey Zabotkin powiedział, że użytkownicy mogą spodziewać się prototypu cyfrowego rubla do końca tego roku. Ta wersja nie będzie w stanie obsługiwać realnych transakcji i będzie służyć jedynie jako poligon doświadczalny.

Na podstawie tego prototypu, wraz z jego udoskonaleniem, bank centralny Rosji zamierza rozpocząć wprowadzanie próbnych rubli do przyszłego roku. Do 1 kwietnia bank spodziewa się przygotować koncepcję wybranego modelu cyfrowego rubla.

Bank Rosji był zaangażowany w wiele prac rozpoznawczych w trakcie uruchamiania CBDC, począwszy od kluczowych spotkań z głównymi bankami, a skończywszy na poszukiwaniu informacji zwrotnej na temat perspektyw wprowadzenia cyfrowego rubla.

Wcześniej Bank Rosji proponował, aby cyfrowy Rubel łączył w sobie możliwości waluty gotówkowej i bezgotówkowej. Oczekuje się, że pozwoli on na zdalne dokonywanie płatności online, jak również zakupów offline. Bank może nawet opracować “specjalne technologie”, które umożliwią korzystanie z cyfrowego Rubla bez połączenia z Internetem.

e-Yuan

Tymczasem Chiny, które równie chętnie wprowadzają na rynek własną walutę cyfrową, wykonały kolejny krok w tym projekcie. Niedawno dwa duże banki w Chinach umożliwiły pilotażowe testy cyfrowego juana w niektórych domach towarowych w Szanghaju.

Bank of Communications i China Construction Bank przeprowadziły transakcje w e-Yuanach, które zostały zaakceptowane przez New World City i New World Daimaru Department Store, oraz firmę cateringową Taikang Food Store. Według raportów, lokalne punkty sprzedaży detalicznej obsłużyły “kilka tysięcy transakcji wirtualnymi juanami w ciągu weekendu.

Oficjalna kryptowaluta Chin jest znana jako e-Yuan, a jej rozwój przyciągnął uwagę z całego świata. Inwestorzy są zainteresowani, aby zdobyć kawałek nowej waluty, mając nadzieję, że wzrośnie ona do poziomu osiągniętego przez Bitcoina. Jednak nadal istnieje duża niepewność co do tego, w jakim stopniu e-Yuan zostanie włączony do chińskiego systemu finansowego. Krytycy waluty twierdzą, że kontrolowana przez państwo waluta nigdy nie stanie się całkowicie zdecentralizowana od rządu.

Jednym z problemów, który może zostać rozwiązany przez e-Yuana, jest poziom chińskich “złych długów”. Chiny posiadają obecnie 2,4 biliona (341 miliardów dolarów) złych długów, które nagromadziły się w wyniku nielegalnej praktyki gwarantowania wielu pożyczek tym samym kapitałem.

 

Zespół YuanPay rozpoczął rozwój narodowej kryptowaluty Chin w 2014 roku.

 

Państwo chińskie będzie kontrolować, w jaki sposób kryptowaluta znajdzie się w obiegu, a tylko banki i autoryzowani brokerzy będą mogli początkowo sprzedawać e-Yuana. Jak dotąd nie jest jasne, czy będą jakiekolwiek fizyczne aktywa wykorzystywane do wsparcia waluty. Jednak niedawne nabycie przez Chiny dużych ilości złota w celu wsparcia waluty fiat sugeruje, że rząd chiński zapewni wsparcie w celu ustabilizowania ceny e-Yuana, jeśli zacznie ona drastycznie spadać. Takie założenie zachęca inwestorów do kupna nowej waluty.

Po ogłoszeniu informacji o e-Yuanie, inwestorzy zagraniczni wydali ponad 26,99 miliardów dolarów na chińskie akcje technologiczne, co doprowadziło giełdę w Shenzhen do rekordowych poziomów. Wszystko to jest świetną wiadomością dla inwestorów w chińskie akcje technologiczne i e-Yuana. Od czasu ostatniego krachu giełdowego  związanego z pandemią, inwestorzy szukają akcji z dużym potencjałem. Wielu z nich uważa, że wprowadzenie e-Yuana daje im jedyną w życiu okazję finansową.

E-Yuan może nie być rozwiązaniem długotrwałego problemu złych długów w Chinach. Może on jednak pozwolić wielu inwestorom z klasy średniej szybciej wspiąć się na drabinę finansową dzięki bezpiecznej strategii inwestycyjnej. Jeśli e-Yuan będzie zachowywał się podobnie jak Bitcoin (od 0,003 USD do 10 000 USD w ciągu dziesięciu lat), nowa chińska kryptowaluta może przynieść wiele korzyści.

Czy masz już konto w KryptoBocie? Ustal swoją strategię a KryptoBot zrobi resztę za Ciebie. Sprawdź za darmo jak to działa!