Nowe rosyjskie narzędzie do monitorowania transakcji kryptowalutami ma zapobiec rozwojowi terroryzmu

Gwardia_honorowa

Rosja stosuje podejście „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Tworzy narzędzie do śledzenia transakcji przy użyciu kryptowalut, aby położyć kres wspieraniu terroryzmu i praniu brudnych pieniędzy.

Rosyjska Federalna Służba Monitoringu Finansowego (RFFMS) rozpoczęła współpracę z Moskiewskim Instytutem Bezpieczeństwa i Analiz Informacyjnych (SPI), aby stworzyć narzędzie analityczne, które może śledzić transakcje dokonywane za pośrednictwem kryptowalut.  Jak poinformowało 29 sierpnia BBC News Russia na celowniku jest głównie Bitcoin (BTC).

źródło: https://media.gettyimages.com

Narzędzie do śledzenia kryptotransakcji.

Zgodnie z informacjami podanymi na oficjalnej stronie państwowej, nowa aplikacja zostanie włączona do kompaktowego systemu monitorowania, zapobiegającego wspieraniu terroryzmu i przeciwdziałanie oszustwom. Narzędzie ma za zadanie połączyć rozproszone informacji o oszustwach i znalezienie połączeń między nimi do końca 2018 roku.

Według BBC Rosja, SPI już wcześniej opracowało oprogramowanie o nazwie iRule. Służba monitorująca, a także rosyjskie siły bezpieczeństwa, organizacje kredytowe i firmy ubezpieczeniowe miały korzystać z oprogramowania w przeszłości. Jak podano w dokumentach publicznych, wartość kontraktu wynosiła 195,5 milionów rubli (około 2,9 miliona USD).

Nowe narzędzie może nie tylko śledzić cyfrowe portfele, ale także znaleźć imię i nazwisko konkretnej osoby, numer telefonu komórkowego, konto bankowe, kartę kredytową i numer portfela elektronicznego. Jego zasięg obejmuje dane dotyczące kryptowalut i transakcji Bitcoin.

Rosja krytyczna wobec kryptowalut

Biuro Monitorujące znane jest z konsekwentnej krytyki kryptowalut. W komunikacie prasowym z 2014 roku Urząd stwierdził, że jakiekolwiek użycie kryptowalut może być podstawą uznania transakcji za nielegalną.

Były doradca Vladimira Putina i szef Izby Przemysłowo-Handlowej Federacji Rosyjskiej Herman Klimenko obwinia o to anonimowość kryptowalut.

Uzasadnił:

„Kryptowaluta jest używana w szarej strefie. Na przykład w Darkwebie można kupić broń, narkotyki lub brutalne filmy wideo. Prawodawcy w wielu krajach obawiają się tego zjawiska, co zostało potwierdzone przez analizę, którą przeprowadziliśmy w imieniu prezydenta. „

Nie do przejścia dla kontrolujących instytucji

Pomimo kroków Urzędu w ograniczaniu wolnego obrotu kryptowalutami, założyciel i gospodarz pierwszego kryptoradia Anton Merkurov myśli inaczej. Uważa on, że może to prowadzić do odwrotnego efektu, w którym kryptowaluty, co potwierdzają statystyki transakcji, staną się nieprzenikalne dla organów kontrolujących.

Merkurov wyjaśnił:

    „Jeśli spojrzysz na całą objętość wypranych pieniędzy, udział wyprany przez kryptowaluty jest bardzo mały. Władze próbują znaleźć mikroba pod mikroskopem w kropli wody. To nie powinno być priorytetem, a co najważniejsze, jeśli rząd zacznie naciskać – zacznie się sprzeciw. „

Aby temu zapobiec, Komisja ds. Pracy Ustawodawczej Rosyjskiej Dumy Państwowej ogłosiła w maju, że poprze w pierwszym czytaniu program, który dąży do ustanowienia norm dla gospodarki cyfrowej.

Zobacz również