Aplikacja mobilna

Ściągnij naszą aplikację by na bieżąco śledzić pracę KryptoBota.

j j

Masz już konto?
Zaloguj się
Obserwuj

Oficjalny raport XRP za 1 kwartał 2021

HomeAktualności Oficjalny raport XRP za 1 kwartał 2021
Raport ripple

Oficjalny raport XRP za 1 kwartał 2021 przygotowany przez Ripple

Ripple publikuje kwartalny Raport Rynków XRP, aby zapewnić przejrzystość i rzetelne informacje o finansach firmy.

Ripple wierzy, że proaktywna komunikacja i przejrzystość są częścią bycia odpowiedzialnym interesariuszem. Co więcej, Ripple zachęca innych w branży do podążania za jej przykładem w celu budowania zaufania, wspierania otwartej komunikacji i podnoszenia zaufania do emitentów kryptowalut.

Streszczenie

Pierwszy kwartał 2021 roku był wyjątkowo silnym okresem dla kryptowalut. Całkowita kapitalizacja rynku kryptowalutowego oscylowała między 0.8 a 2 bilionów dolarów.
Adopcja instytucjonalna była po raz kolejny kluczowym czynnikiem napędzającym ten cały rynek. Morgan Stanley i Goldman Sachs indywidualnie ogłosiły plany włączenia BTC jako części ich oferty zarządzania majątkiem, podczas gdy BlackRock rozpoczął handel kontraktami terminowymi na BTC.

Ponad 3 miliardy dolarów w BTC znalazło się w bilansach korporacji notowanych na giełdzie, co stanowi mniej więcej wartość wszystkich zakupów instytucjonalnych w 2020 roku. Branża zobaczyła przypadek komercyjnego wykorzystania na dużą skalę, gdy Tesla ogłosiła, że zaczęła akceptować BTC jako formę płatności. Chociaż od lat istniały komercyjne zastosowania kryptowalut, w tym BitPay i rozwiązanie Ripple  to właśnie tesla jest jednym z pierwszych przykładów dużego gracza spoza branży usług finansowych, który wskoczył do branży.

W miarę jak bardziej wyrafinowani uczestnicy zaczęli wchodzić w tę przestrzeń, rynki stały się również bardziej lewarowane, czego dowodem jest wzrost rynków instrumentów pochodnych. Otwarte zainteresowanie kontraktami terminowymi na BTC i ETH potroiło się w pierwszym kwartale tego roku. Zainteresowanie kontraktami terminowymi na XRP podwoiło się z $250M do $500M. Liczba ta chwilowo wystrzeliła do 2,1 biliona USD w pierwszych dwóch tygodniach drugiego kwartału.

Wzrost dźwigni finansowej jest dodatkowo potwierdzony przez liczbę przymusowych likwidacji, które miały miejsce w I kwartale. Trzy oddzielne wydarzenia przyczyniły się do likwidacji 1,5 mld USD na giełdach instrumentów pochodnych, podczas gdy cena BTC spadła zaledwie o 10%. Dla porównania, krach 50% BTC w marcu 2020 roku, który został nazwany Czarnym Czwartkiem, doprowadził do likwidacji o łącznej wartości $1,4B.

Stan regulacji rynku kryptowalut w USA

Ripple mówi od samego początku, pozew SEC przeciwko Ripple będzie miał głęboki wpływ na całą branżę zarówno kryptowalut jak fintech. Zdrowy rynek wymaga jasności i spójności regulacyjnej, ale obecne podejście SEC – regulacja przez egzekwowanie – spowodowało spustoszenie dla amerykańskich posiadaczy XRP, programistów, dostawców treści i małych firm, którzy używają i polegają na XRP i XRP Ledger. Amerykańska branża kryptowalutowa potrzebuje jasnej ścieżki naprzód i, w miarę trwania procesu sądowego, Ripple ma nadzieję, że jego wynik zapewni pewną jasność regulacyjną, która jest rozpaczliwie potrzebna dla dojrzewającej branży i wszystkich uczestników rynku w USA.

Najważniejsze aktualizacje przepisów prawnych od czasu poprzedniego sprawozdania:

 • W dniu 22 kwietnia SEC złożyła wniosek o odrzucenie argumentu Ripple o braku należytego procesu i uczciwego powiadomienia, który twierdzi, że SEC nie ostrzegł odpowiednio zarówno Ripple, jak i szerszego rynku, że XRP jest uważany za kontrakt inwestycyjny.
 • 19 kwietnia prawnik John Deaton złożył wniosek o interwencję w imieniu ponad 12.000 posiadaczy XRP twierdząc, że SEC nie reprezentuje – a w rzeczywistości szkodzi – ich interesom.
 • W dniu 16 kwietnia Ripple złożyło wniosek o powstrzymanie SEC przed kontaktowaniem się z zagranicznymi organami regulacyjnymi i żądaniem ujawnienia informacji poza zasadami procedury federalnej i konwencji haskiej w tej sprawie.
 • W dniu 6 kwietnia wniosek Ripple o zmuszenie do ujawnienia informacji został w dużej części przyjęty przez sąd. SEC jest zobowiązany do przedstawienia dokumentów dotyczących BTC, ETH i XRP.
 • 19 marca Ripple wygrało w swoim procesie przeciwko Tetragon, inwestorowi Ripple. Sędzia powiedział, że ponieważ nie było oficjalnego ustalenia dotyczącego statusu XRP, twierdzenie Tetragona, że doszło do “niewykonania papierów wartościowych“, jak określono w ich dokumentach inwestycyjnych, jest błędne. Ripple przyznano również 3,5 miliona dolarów tytułem honorariów adwokackich i pozostałych kosztów.

Sprzedaż i zakupy w I kwartale

W ubiegłym kwartale całkowita sprzedaż XRP przez Ripple, po odliczeniu zakupów, wyniosła 150,34 mln USD (USD) w porównaniu do 76,27 mln USD do poprzedniego kwartału. Wzrost sprzedaży XRP można przypisać głębszemu zaangażowaniu kluczowych klientów ODL. Przez ponad rok Ripple nie prowadził sprzedaży programowej.

Ripple nadal angażowało się w sprzedaż w celu wsparcia ODL i kluczowych partnerów infrastrukturalnych w ramach zapewnienia zwiększonej płynności XRP, aby poprawić doświadczenie ODL niektórych klientów, eliminując potrzebę wstępnego finansowania i umożliwiając natychmiastowe płatności globalne.

Całkowita sprzedaż przez Ripple, po odliczeniu zakupów, zakończyła kwartał na poziomie 7 punktów bazowych lub 0,07% globalnego wolumenu XRP według wolumenów CryptoCompare TopTier (CCTT).

Źródło: ripple.com
Źródło: ripple.com

Raportowany wolumen

Raportowany przez CCTT dzienny wolumen dla XRP wzrósł znacząco w Q1 2021 w porównaniu do Q4 2020. Średni dzienny wolumen wyniósł $2,26B w Q1 w porównaniu do $1,61B w poprzednim kwartale. Warto zauważyć, że wolumen XRP zanotował cztery z najwyższych dni wolumenu w historii.

Kurs i wolumen XRP (źródło: ripple.com)
Kurs i wolumen XRP (źródło: ripple.com)

Zmienność

Odchylenie standardowe dziennych stóp zwrotu (źródło ripple.com)
Odchylenie standardowe dziennych stóp zwrotu (źródło ripple.com)

Escrow Ripple'a

W I kwartale 2021 r. z depozytu wydano trzy miliardy XRP (po jednym miliardzie miesięcznie), zgodnie z poprzednimi kwartałami i oficjalnymi ustaleniami dotyczącymi depozytu. W sumie 2,7 miliarda XRP zostało zwrócone, a następnie umieszczone w nowych kontraktach escrow w ciągu kwartału.

W ostatnim kwartale nastąpił lekki wzrost konwersacji na temat “zalewania rynku” przez Ripple, ponieważ wiele osób nadal nie rozumie mechaniki procesu escrow, który jest po prostu transferem pomiędzy rachunkami skarbowymi Ripple i rachunkami zarządzania escrow. Innymi słowy, te transfery nie są równoznaczne z dystrybucją XRP przez Ripple.

Ripple jest zobowiązane do przejrzystości, co znajduje odzwierciedlenie w niniejszym kwartalnym raporcie rynkowym. Jak zauważono powyżej, sprzedaż XRP i dystrybucje (takie jak dzierżawy, które są zwracane do Ripple) mogą być przypisane do ODL. Ripple odgrywa odpowiedzialną rolę w procesie płynności. Poza Ripple istnieją jednak wielcy posiadacze XRP, podobnie jak w przypadku innych głównych kryptowalut, takich jak BTC i ETH.

BitBay

Akumulacja

Dane wskazują, że Q1 2021 był kwartałem akumulacji XRP. Liczba portfeli “wielorybów”, zdefiniowanych jako portfele z saldami co najmniej 10M XRP, wzrosła z 308 do 319. Podobnie, liczba portfeli posiadających od 1M do 10M XRP wzrosła z 1,125 do 1,196.

Podobnie, ETH również odnotowało znaczącą akumulację. Liczba portfeli posiadających co najmniej 1,000 ETH wzrosła w ciągu kwartału z 1,178 do 1,253.

W zeszłym kwartale liczba aktywnych portfeli XRPL wzrosła wraz z rosnącą aktywnością on-ledger. W pierwszym kwartale całkowity wolumen płatności w systemie on-ledger wyniósł 62,3 mld dolarów, co stanowi wzrost o 23% w ujęciu kwartalnym, natomiast liczba adresów portfeli on-ledger wzrosła o 15% z 2,35 mln do 2,70 mln.

Integracje XRP

Globalna infrastruktura XRP odnotowała znaczący rozwój i innowacje w I kwartale i na początku II kwartału, w tym:

 • Bitrue, platforma handlu kryptowalutami, dodała kilka par XRP i odnotowała znaczny wzrost, ponieważ dzienne wolumeny handlu wzrosły o 400%. Dodatkowo, Bitrue uruchomił parę FLR/XRP, handlującą jednostkami IOU tokena Spark, które mają być dystrybuowane w II kwartale.
 • Independent Reserve, jedna z największych australijskich giełd kryptowalutowych, uruchomiła pary handlowe XRP/SGD i XRP/USD.
 • Giełda Kucoin dodała parę XRP/USDC.
 • Grupa Multibank uruchomiła MEXBIT, giełdę skierowaną do klientów instytucjonalnych, oferującą usługi dla aktywów, w tym XRP.
 • Lykke ponownie wprowadziła XRP do obrotu, powołując się na zdolność tokena do wypełnienia luki między blockchainem a tradycyjnymi finansami.

Przypominamy, że możecie kupić XRP na giełdzie BitBay a jego kurs w momencie pisania artykułu to 6.10 PLN.

Ponadto, Wanchain i Huobi ECO Chain (HECO) zbudowały mosty cross-chain do XRP Ledger, dodając nowe integracje do DeFi. Osobno, CoinShares, największy menedżer aktywów kryptowalutowych w Europie, uruchomił produkt XRP exchange-traded na podstawowej szwajcarskiej giełdzie SIX i odnotował znaczny wzrost napływu XRP.

Szersza społeczność XRP

Dla deweloperów i przedsiębiorców ostatni kwartał przyniósł nowe możliwości budowania różnych przypadków użycia na XRP Ledger, ponieważ zainteresowanie kryptowalutami wciąż rośnie. Chociaż żadna firma ani osoba nie może śledzić każdego projektu budowanego na tej technologii open-source, istnieją setki przypadków użycia, od płatności transgranicznych i pożyczek po rynki i rozwiązania powiernicze.

 • Travala, platforma rezerwacji podróży oparta na blockchainie i używana przez tysiące klientów na całym świecie, akceptuje kryptowaluty jako płatność.
 • Uphold oferuje kartę debetową, która umożliwia konsumentom płacenie w kryptowalutach i fiat.
 • Wirex oferuje kartę podróżną dla klientów do wymiany i wydawania kryptowalut.
 • Puma Browser to prywatna, mobilna przeglądarka Web3, która ułatwia obsługę mikropłatności i płacenie twórcom za pomocą kryptowalut.
 • Forte zapewnia narzędzia dla twórców gier, aby zintegrować technologię blockchain i kryptowaluty w nowych i istniejących grach.
 • Audiotarky to platforma streamingowa, w której artyści i wytwórnie są opłacani bezpośrednio za pomocą kryptowalut za pobrania.

Deweloperzy decydują się budować na XRP, aby wykorzystać jego ekologiczne atrybuty i wyjątkowe funkcje do przenoszenia wartości. XRP Ledger to pierwszy główny blockchain neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla i z natury wydajny energetycznie, łagodzący wysokie zużycie energii i koszty, których doświadczają deweloperzy budujący na blockchainach typu proof-of-work.

Ripple jest tylko jednym z graczy w szerszej społeczności budującej na XRP Ledger. Dowiedz się więcej na stronie xrpl.org oraz w repozytoriach projektu na GitHubie.

Czy masz już konto w KryptoBocie? Ustal swoją strategię a KryptoBot zrobi resztę za Ciebie. Sprawdź za darmo jak to działa!