Porty w Abu Dabi i Belgii pracują nad wspólnym projektem blokchain

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Spółka zależna od Abu Dhabi Ports nawiązała współpracę z belgijskim Port of Antwerp w celu pilotażowego projektu blockchain, którego celem jest ułatwienie handlu międzynarodowego.[/vc_column_text][vc_custom_heading text=”Testy trwają” use_theme_fonts=”yes”][vc_empty_space height=”15px”][vc_column_text]Próba proof-of-concept (PoC) zostanie przeprowadzona przez Maqta Gateway przy użyciu własnej platformy blockchain, Silsal, która została uruchomiona w czerwcu w celu wyeliminowania nieefektywności w branży transportowej i lepszego połączenia importerów i eksporterów.
Według informacji prasowej, proces ma pomóc firmom w prowadzeniu dokumentacji handlowej między Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi a Belgią,[/vc_column_text][vc_column_text]

„zapewniając pełną widoczność ładunku i usprawniając przepływy handlowe i łańcuchy dostaw”.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”24540″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][vc_column_text]Pilotaż ma na celu zbadanie, jak najlepiej skalować systemy blockchain w handlu światowym, a także zapewnić bezpieczeństwo transakcji i niższe koszty integracji. Oczekuje się, że wysiłki zostaną zakończone do czwartego kwartału 2018 r.

Mohamed Juma Al Shamisi, CEO w Abu Dhabi Ports, powiedział:[/vc_column_text][vc_column_text]

„To dla nas ważna chwila, ponieważ przygotowujemy się do wdrożenia pierwszego zastosowanego rozwiązania blockchain tego rodzaju między Abu Zabi i światem. Nasi specjaliści ds. Technologii w Maqta Gateway współpracują ze światowej klasy partnerami międzynarodowymi, takimi jak Port w Antwerpii, aby dostarczać szybkie, niezawodne i bezpieczne transakcje handlowe poprzez rygorystyczne programy rozwoju i testowania. „

[/vc_column_text][vc_single_image image=”24541″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][vc_empty_space][vc_custom_heading text=”Światowi gracze nie chcę być w tyle” use_theme_fonts=”yes”][vc_empty_space height=”15px”][vc_column_text]Wiadomość ta jest najnowszą z fali eksploracji blockchain w globalnej branży logistycznej.
Niedawno gigant w branży transportowej FedEx dołączył do konsorcjum blockchain Hyperledger, aby wspólnie opracować i zastosować blockchain w swoich procesach. W sierpniu gigant technologiczny IBM i główny sprzedawca Maersk ogłosili globalną platformę wymiany handlowej o nazwie TradeLenswith z 94 firmami już obecnymi na pokładzie jako uczestnicy.
Ponadto startup SUKU blockchain, kierowany przez grupę byłych pracowników Deloitte, uruchomił platformę łańcucha dostaw zbudowaną na blokach Ethereum i kworum.

Warto zauważyć, że większość menedżerów firm wysyłkowych coraz bardziej koncentruje się na blockchain. Niedawna ankieta przeprowadzona przez INTTRA, wśród sieci przewoźników oceanicznych, wykazała, że ​​ponad 53 procent ze 130 ankietowanych powiedziało, że są zainteresowani tą technologią.
Oczekuje się, że technologie Blockchain i rozproszonych kluczy pozwolą na handel w wysokości  1 biliona dolarów w ciągu następnej dekady. Tak wynika z niedawnego raportu Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) i Bain & Company.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_text_separator title=”Zobacz również”][vc_basic_grid post_type=”post” max_items=”3″ grid_id=”vc_gid:1540211382107-587efaef-6118-2″][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]