Aplikacja mobilna

Ściągnij naszą aplikację by na bieżąco śledzić pracę KryptoBota.

j j

Masz już konto?
Zaloguj się
Obserwuj

Jak działa algorytm Proof of Space and Time (PoST)?

HomeAktualności Jak działa algorytm Proof of Space and Time (PoST)?
proof of space and time head

Proof-of-Space-and-Time to mechanizm konsensusu w kryptowalutach, służący do przetwarzania transakcji i tworzenia nowych bloków w blockchainie.

Wszystko zrozumiałe?

Tak myślałem…

 

W dzisiejszym artykule postaramy się w bardziej przystępny sposób wyjaśnić, na czy polega i jak działa algorytm i czym wyróżnia się szczególnie PoST od zazwyczaj wykorzystywanych mechanizmów konsensusu.

Do czego służy algorytm Proof of Stake?

W dużym skrócie – algorytm Proof of Space and Time służy do zatwierdzania transakcji w zdecentralizowanych sieciach blockchain. Konkretnie jest wykorzystywany przy dość świeżym i unikalnym projekcie – blockchainie Chia.

Z uwagi na to, że zdecentralizowane finanse nie podlegają kontroli instytucji finansowych, transakcje kyptowalutami są zatwierdzane za pomocą specjalnych algorytmów. Najczęściej wykorzystywane algorytmy, to:

Są to algorytmy wykorzystywane przez ponad 90% wszystkich obecnie działających blockchainów. Wykorzystanie ich daje zarówno wady jak i zalety. Blockchain Chia za pomocą nowego algorytmu PoST stara się wyeliminować problemy jakie mają algorytmy PoS oraz PoW.

Jak działa algorytm Proof of Space and Time?

Proof of Space and Time składa się w zasadzie z dwóch algorytmów:

 

Proof of Space

 • który może być przedstawiony jako sposób na udowodnienie, że przechowujemy pewną ilość niewykorzystanej pamięci na dysku twardym.
 • Użytkownicy blockchainu Chia zasiewają niewykorzystane miejsce na dysku twardym,
 • instalując oprogramowanie, które przechowuje zbiór liczb kryptograficznych na dysku na działkach.
 • Użytkownicy ci nazywani są rolnikami.
 • Kiedy blockchain nadaje wyzwanie dla następnego bloku, rolnicy mogą skanować swoje działki, aby sprawdzić, czy posiadają hash, który jest najbliższy wyzwaniu.
 • Prawdopodobieństwo wygrania bloku przez rolnika jest procentem całkowitej przestrzeni, którą rolnik ma w porównaniu do całej sieci.

 

Proof of Time:

 • wymaga krótkiego okresu czasu, który musi upłynąć pomiędzy blokami.
 • Dowód czasu jest implementowany przez Weryfikowalną Funkcję Opóźniającą (VDF), której obliczenie zajmuje dłuższą ilość czasu, ale jej weryfikacja jest bardzo szybka.
 • Kluczową ideą VDF jest to, że wymagają one sekwencyjnych obliczeń,
 • ponieważ posiadanie wielu równoległych maszyn nie przynosi żadnych korzyści, marnotrawstwo energii elektrycznej jest zminimalizowane.
 • Serwery VDF są nazywane Timelordami
 • Serwerów VDF będzie prawdopodobnie niewiele, ponieważ najszybszy z nich zawsze skończy jako pierwszy i wystarczy tylko jeden szybki Timelord w sieci, aby ukończyć blok i przesunąć łańcuch do przodu.
Czy masz już konto w KryptoBocie? Ustal swoją strategię a KryptoBot zrobi resztę za Ciebie. Sprawdź za darmo jak to działa!