Aplikacja mobilna

Ściągnij naszą aplikację by na bieżąco śledzić pracę KryptoBota.

j j

Masz już konto?
Zaloguj się
Obserwuj

Czy lepiej jest handlować kryptowalutami czy HODLować?

HomeAktualności Czy lepiej jest handlować kryptowalutami czy HODLować?

Nowi inwestorzy w świecie blockchain mają zazwyczaj tendencję do kupowania i trzymania (HODL) kryptowalut. Cześć z nich próbuje swoich sił w handlowaniu kryptowalutami w celu powiększenia swojego portfolio. Z tych dwóch metod ogólna zasada jest taka, że HODL jest lepszą strategią dla nowych traderów. Dlaczego? Trading jest dość ryzykowną grą gdzie by wygrywać trzeba mieć nie tylko szczęście ale również duża wiedzę i umiejętność kontrolowania swoich emocji. By wyeliminować czynnik emocji może nam pomóc bot do kryptowalut. Natomiast w tym artykule skupimy się na przedstawieniu różnić miedzy tradingiem a strategią HODL.

Co to jest HODL?

Jest to celowy błąd w pisowni słowa “HOLD” (trzymać), który sugeruje trzymanie swojej pozycji w czasie gdy kurs kryptowaluty rośnie oraz spada. Jest to bardzo dobra długoterminowa strategia, ale trudna do zrealizowania, ponieważ wymaga bardzo dużo cierpliwości, której większość ludzi nie posiada.

Kupujesz monety, umieszczasz je w swoim portfelu, a następnie nie robisz NIC (poza sprawdzaniem poziomu cen od czasu do czasu). W kryptowalutach cierpliwość często się opłaca, więc po kilku nieprzespanych nocach, tygodniach, miesiącach, latach… pewnego dnia sprawdzasz swoje portfolio i czujesz się realnie bardziej bogaty. Robisz bardzo mało (a więc niskie ryzyko), a otrzymujesz bardzo dużą nagrodę. Jako bonus, nie zapłacisz podatków, dopóki nie wypłacisz gotówki, a twoje zeznanie podatkowe będzie bardzo proste.

Problemy z HODLowaniem

Nowi inwestorzy mają tendencję do wchodzenia w kryptowaluty, gdy ceny są wysokie, ponieważ liczą, że uda im się zarobić na nagłych wzrostach. Jeśli ktoś kupuje szczyt, ma przed sobą długą, ciężką drogę HODLowania. Droga ta jest wypełniona wieloma szansami na niską sprzedaż i wieloma możliwościami obserwowania spadku kursów o 25%, 35%, 50%, 80%, 90% itd. Jest to emocjonalnie trudne do zniesienia, szczególnie dla nowicjusza.

Sposób na HODL

Aby HODLować we właściwy sposób, uśredniaj pozycję w czasie (dni, tygodnie, miesiące, a nawet lata), zwłaszcza gdy ceny są niskie w porównaniu do ostatnich maksimów i minimów. Pomaga to uniknąć niewłaściwej obserwacji rynku. Następnie, kiedy zobaczysz naprawdę duże zyski, rozważ zrealizowane części zysków, aby uśrednić je z powrotem później.
Wymaga to niezwykłej cierpliwości i panowania nad emocjami (zepsucie tego zajmuje niewiele więcej niż kliknięcie przycisku “kup” lub “sprzedaj”). W międzyczasie naucz się kilku podstaw, abyś mógł lepiej wyczuć okazje do kupna i sprzedaży

Strategie handlu kryptowalutami

Kryptowaluty są niezwykle zmienne. W handlu kryptowalutami 2% zyski są czymś, co można zobaczyć 5 minut po naciśnięciu przycisku kupna (są one prawie tak powszechne jak 2% straty; które również mogą się zdarzyć chwilę po zakupie). Jeśli możesz nauczyć się realizować zyski. Wyprzedzisz HODLera bardzo szybko w większości warunków rynkowych.

Wyzwania tradingu

Jeśli nie masz solidnego zrozumienia podstaw i danych technicznych danej kryptowaluty,

  • i jeśli nie rozumiesz natury i nastrojów panujących na rynku kryptowalut,
  • i jeśli nie jesteś pro traderem lub masz dużo szczęścia,
  • i jeśli nie stosujesz właściwego zarządzania ryzykiem lub nawet nie wiesz co to jest wsparcie/opór,

jest bardzo prawdopodobne, że stracisz swoje pieniądze.

Pułapki rynku

W dobrym dniu, trader realizuje duże zyski lub ucina szybko stratę. W złym, trader realizuje zyski zbyt wcześnie lub nie otwiera ponownie pozycji zanim moneta nie pójdzie w górę. W bardzo złym dniu, inwestor kupuje wysoko, sprzedaje nisko. Mimo to, ten, kto handluje aktywnie, prawdopodobnie nie pójdzie na dno podczas poważnego krachu, a to samo w sobie jest dość cenne. Zawsze liczy się odpowiednia strategia i panowanie nad emocjami! Jedną z najgorszych części handlu kryptowalutami są podatki. Musisz podliczyć zyski i straty z każdej transakcji (absolutny koszmar, jeśli chodzi o raportowanie). Nie tylko raportowanie jest bólem głowy, ale same podatki również zjadają zyski. Są oczywiście sposoby by tego uniknąć, ale nie rekomendujemy tego typu rozwiązań.

Właściwy sposób na handel kryptowalutami

Nawet niedoświadczony trader ma potencjał, by osiągnąć lepsze wyniki niż HODLer, ale by to zrobić, musi odłożyć na bok emocje i uzbroić się w cierpliwość. W tym przypadku, inwestor będzie działał tak, jakby był HODLerem, uśredniając pozycje i HOLDing. Jednakże, będzie on wtedy uśredniał z tych pozycji, kiedy osiągnie zyski lub kiedy cena zacznie zmierzać w dół.

Odgórne straty, realizowanie zysków i uśrednianie pozycji może pomóc uniknąć wielu zagrożeń związanych z HODLowaniem, ale oczywiście taktyka ta niesie ze sobą również własne ryzyko. Jeśli rynek jest byczy, staraj się trzymać z dala od handlu, chyba że naprawdę znasz się na rzeczy. Przede wszystkim, znajdź swoją strategię, która działa dla Ciebie i upewnij się, że stosujesz właściwą taktykę zarządzania ryzykiem! Pamiętaj, że możesz zawsze sprawdzić strategię traderów KryptoBota i realizować razem z nimi zyski!.

Czy masz już konto w KryptoBocie? Ustal swoją strategię a KryptoBot zrobi resztę za Ciebie. Sprawdź za darmo jak to działa!