Aplikacja mobilna

Ściągnij naszą aplikację by na bieżąco śledzić pracę KryptoBota.

j j

Masz już konto?
Zaloguj się
Obserwuj

Vitalik Buterin: Ethereum będzie mogło się skalować ponad 100 razy

HomeAktualności Vitalik Buterin: Ethereum będzie mogło się skalować ponad 100 razy

Według Vitalika Buterina, rozwiązania typu “rollups” mogą przeskalować sieć Ethereum w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Problemy ze skalowaniem Ethereum są gorącym tematem do dyskusji już od dłuższego czasu. Wraz z eksplozją przestrzeni DeFi latem ubiegłego roku, wielu inwestorów było zszokowanych tym, jak drogie stało się korzystanie z sieci, przez co prozaiczne i małe transakcje stały się mniej niż opłacalne. 

100-krotna skalowalność w ciągu najbliższych kilku miesięcy

Vitalik Buterin w ostatnim podcaście odniósł się do niektórych z głównych wyzwań, które obecnie dręczą ekosystem Ethereum.

Buterin omówił rollupy jako rozwiązanie problemów ze skalowalnością. Zapewniają one sposób na przechowywanie informacji o transakcjach na oddzielnym, wyznaczonym łańcuchu przed połączeniem ich w partie transakcji w głównej sieci Ethereum.

Jest to specjalnie zaprojektowane rozwiązanie, aby złagodzić problemy, z którymi obecnie boryka się sieć. Wraz z Ethereum 2.0 pojawią się kolejne dodatki do sieci, które rzekomo będą również zawierać sharding – rozwiązanie skalowalności warstwy pierwszej.

Buterin zaznacza, że pracę idą bardzo dobrze.

“Rollupy nadchodzą bardzo szybko i jesteśmy w pełni przekonani, że do czasu, gdy będziemy potrzebowali dalszego skalowania, sharding będzie już wtedy od dawna gotowy.” .

Uważa on również, że rollup rozwiąże problem 100-krotnej skalowalności w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Mimo to Buterin ostrzegł również, że wiążą się z tym pewne zagrożenia, które mogą powstrzymać zespoły przed przejściem na inny system.

“Myślę, że na pewno jest wiele osób, które nie będą czuły się komfortowo przechodząc na nowe rozwiązania tylko dlatego, że jest to nowa technologia, a nowa technologia zawsze wiąże się z ryzykiem”.

Co to jest Sharding?

W obecnej formie każdy węzeł działający na Ethereum musi przetwarzać każdą pojedynczą transakcję, która przez niego przechodzi. Podczas gdy ta walidacja zapewnia dużo bezpieczeństwa, sugeruje również, że sama sieć może być tylko tak szybka, jak każdy pojedynczy węzeł.

Z shardingiem, sieć zostałaby podzielona na mniejsze partycje – shardy. Zawierałyby one niezależne historie transakcji, w którym to scenariuszu każdy węzeł musiałby przetwarzać transakcje tylko dla określonych shardów.

Według Buterina, gdy oba rozwiązania skalowania warstwy pierwszej i drugiej połączą się razem, pozwoli to sieci Ethereum na skalowanie z współczynnikiem większym niż 1000x. Jeśli uda wdrożyć się to rozwiązanie możemy spodziewać się pozytywnego wpływu na kurs ETH w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Czy Vitalik Buterin dotrzyma słowa? Na pewno to zweryfikujemy.

źródło: https://cryptopotato.com/

Czy masz już konto w KryptoBocie? Ustal swoją strategię a KryptoBot zrobi resztę za Ciebie. Sprawdź za darmo jak to działa!