XRP działa jako pośrednik w licznych transakcjach między walutami fiat i kryptowalutami. W przeciwieństwie do większości walut cyfrowych, system Ripple można uznać za scentralizowany. Jest to jednocześnie największa zaleta, jak i wada platformy XRP w oczach fanów.
Ripple został wydany w 2012 roku, a jego współzałożycielami są Chris Larsen oraz założyciel jednej z najpopularniejszych giełd bitcoinowych (Mt. Gox) - Jed McCaleb. Ripple jest przede wszystkim cyfrowym protokołem płatności, znanym również jako RTXP, ale posiada własny token kryptograficzny, dzięki któremu działa. W teorii Ripple działa na zdecentralizowanej platformie peer-to-peer, która pozwala na płynny transfer gotówki w Bitcoinach, USD, PLN czy nawet JPY. Sam token XRP został wykopany przed wprowadzeniem go do obiegu. 55% waluty znajduje się w depozytach dokonanych na rzecz osób trzecich, niecałe 6,5% należy do Ripple, a nieco ponad 38,5% znajduje się w rękach użytkowników. Ponieważ ponad połowa dostępnych zasobów cyfrowej waluty jest kontrolowana przez kilku dużych inwestorów, XRP wywołuje mieszane uczucia związane przede wszystkim z zagrożeniem centralizacją. Jak na razie - sytuacja taka nie miała miejsca, a praktyki biznesowe Ripple nie wskazują na jakiekolwiek podejrzane działania.
Banki a XRP
Najwięksi gracze w świecie bankowości, tacy jak Santander, Crédit Agricole i American Express, wykazali zainteresowanie protokołem Ripple. Przepustowość RTXP wynosi około 1500 transakcji na sekundę, a dzięki technologii blockchain są one znacznie bardziej wydajne (zarówno z punktu widzenia czasu, jak i kosztów). Aby w pełni zrozumieć jak działa Ripple, warto operować na prostym przykładzie. Zastosowany system sięga do przeszłości, działając na zasadzie wzajemnego zaufania i pośrednictwa. Jeśli osoba A chce przelać 100$ do osoby, która mieszka w innym mieście, może do tego celu wykorzystać pośrednika. Przekazuje swoje pieniądze i hasło swojemu agentowi A1, dzięki czemu B będzie uprawniony do odbioru. A1 informuje agenta B1, który jest w bliższej lokalizacji niż B, o transakcji i haśle. Jeśli B poda właściwe hasło, broker przekaże mu umówione 100$.
Takie rozwiązanie ma zalety i wady, które pojawiają się na pierwszy rzut oka. Największą zaletą jest uproszczenie całego procesu, ponieważ dzięki pośrednictwu, A nie musi pokonywać wielu kilometrów, aby przekazać pieniądze do B. Dodatkowo, przekazując pieniądze agentowi A1, A nie musi martwić się o przebieg transakcji. B otrzymuje pieniądze od B1, a agenci rozliczają transakcję między sobą - jak na instytucję przystało. Ale skąd pewność, że A1 nie weźmie pieniędzy i nie ucieknie? Tutaj pojawia się element zaufania pomiędzy A i A1, A1 i B1 oraz B i B1. Chociaż sieć Ripple jest znacznie bardziej złożona, podany przykład ilustruje podstawowe operacje, na których działa. Zamiast indywidualnych agentów, Ripple używa medium znanego jako Gateway, działającego jako ogniwo w łańcuchu zaufania pomiędzy stronami transakcji. Gateway jest pośrednikiem kredytowym, który przetwarza transakcje przychodzące i wychodzące na publiczne adresy w sieci Ripple. Zarówno zwykła osoba, jak i firma może zarejestrować i otworzyć własną bramkę płatniczą, dzięki czemu będzie uprawniona do pośredniczenia w wymianie walut, utrzymywaniu płynności i przekazywaniu płatności w sieci RTXP.
Token XRP
Token XRP pełni rolę waluty pomostowej pomiędzy różnymi kryptowalutami a fiatem. Dzięki swojemu uniwersalnemu charakterowi, Ripple stało się cyfrowym rynkiem wymiany. Każda waluta w systemie posiada swoją bramkę, dzięki której możliwe jest dokonywanie transakcji XRP/BTC, XRP/USD czy XRP/PLN. Odwołując się do przykładu, gdyby A nie posiadał żadnych kryptowalut, tylko fiat, natomiast B chciałby otrzymać Bitcoiny, system RTXP może rozwiązać problem każdej ze stron. A przekazuje na platformę (A1) płatność w dolarach, ta jest wymieniana z B1 po kursie USD/Ripple. Następnie łańcuch wydłuża się o ogniwo działające jak giełda Ripple/Bitcoin (C1), po czym należność jest przekazywana do B w żądanej walucie BTC. Warto zauważyć, że protokół płatności to nie trzy osobne agenty, ale jedna wielka brama z wieloma wejściami, wyjściami i zoptymalizowaną drogą transakcji, dzięki której oszczędza się czas i wysiłek. Wszystko to dzięki łańcuchowi zaufania, który nieustannie "faluje" pomiędzy użytkownikami.
Dlaczego banki i firmy inwestujące w RTXP są tak ważne? To proste - są to instytucje obdarzone wyższym zaufaniem społecznym. Wystarczy spojrzeć na to, jak bardzo rośnie kurs XRP po ogłoszeniu każdego większego partnera nawiązującego współpracę z firmą. Około 24 godziny po opublikowaniu oficjalnego komunikatu o odrzuceniu Bitcoina przez Microsoft, giełda Ripple/Dolar zanotowała znacznie wyższy wolumen na tej parze oraz wzrost kursu Ripple. Wynikało to z przekonania, że decyzja technologicznego giganta jest równoznaczna z przejściem na XRP. Ostatecznie Microsoft stał się częścią łańcucha Ripple, podobnie jak MIT, CGI Group i wiele innych renomowanych firm.
Na dzień 23 czerwca 2017 roku, Ripple był trzecią największą walutą cyfrową ze względu na kapitalizację rynkową wynoszącą 11,94 mld USD, Bitcoin (BTC) - 45,26 mld USD i Ethereum (ETH) - 31,53 mld USD.