Aplikacja mobilna

Ściągnij naszą aplikację by na bieżąco śledzić pracę KryptoBota.

j j

Masz już konto?
Zaloguj się
Obserwuj

Jak działa blockchain Ripple?

HomeAktualności Jak działa blockchain Ripple?
Jak działa blockchain Ripple? head

Zainteresowanie i badania nad rozproszonymi systemami konsensusowymi znacznie wzrosły w ostatnich latach, z głównym naciskiem na rozproszone sieci płatnicze. Takie sieci pozwalają na szybkie i tanie transakcje, które nie są kontrolowane przez scentralizowane źródła.

Zdecentralizowane systemy płatnicze wykorzystujące sieci blockchain mają niezaprzeczalnie wiele ekonomicznych oraz technologicznych zalet i przewag nad obecnie najczęściej wykorzystywanymi systemami płatniczymi. Aby takie systemy działały poprawnie i miały szansę zastąpić tradycyjne globalne finanse zdecentralizowane systemy muszą rozwiązywać wiele problemów, które stoją na ich drodze.

 

Wiele zdecentralizowanych systemów płatniczych, z Bitcoinem na czele, radzi sobie z tymi problemami na różne sposoby. W dzisiejszym artykule przedstawimy w jaki sposób działa blockchain Ripple. Jedna z największych zdecentralizowanych sieci płatniczych na świecie.

Blockchain Ripple i token natywny XRP

Ripple to oparta na blockchainie Ripple, zdecentralizowana sieć służąca do obsługi transferów pieniężnych. Sieć posiada swój wewnętrzny token XRP, który służy do obsługi transakcji w blockchainie.

 

Jak działa platforma Ripple?
 • Ripple jest otwartą i zdecentralizowaną platformą, która pomaga w łatwym transferze różnych walut FIAT (np. funtów brytyjskich lub dolarów amerykańskich) oraz kryptowalut (np. Ethereum lub Bitcoinów).
 • Oferuje m.in. usługi wymiany walut między sobą czy płatności oraz przelewów międzynarodowych.
 • Ripple oferuje bezpieczne, natychmiastowe i tanie globalne operacje pieniężne w swojej sieci.
 • Do potwierdzenia operacji w blockchain Ripple nie wykorzystuje ani mechanizmu Proof of Work (PoW), ani Proof of Stake (PoS), które są wykorzystywane w większości sieci blockchain. Zamiast tego wykorzystuje mechanizm konsensusu rozproszonego za pośrednictwem grupy serwerów będących własnością banków w celu potwierdzania transakcji i sald kont w sieci.
 • Transakcje w sieci Ripple są bardziej energooszczędne niż w przypadku sieci korzystających z PoW lub PoS, oraz dużo tańsze. Średni koszt transakcji za pośrednictwem blockchainu Ripple wynosi mniej niż 0.00001 XRP.
Do czego jest wykorzystywany token XRP?
 • XRP jest aktualnie w pierwszej dziesiątce kryptowalut z największą kapitalizacją rynkową.
 • Wspominaliśmy o nim przy okazji naszego zestawienia kryptowalut z największym potencjałem inwestycyjnym na 2022 rok.
 • Rozwój waluty oraz całego rynku pozwala spekulować, że przyszłość XRP, oraz platformy Ripple może przynieść duże wzrosty wartości. 
 • Główną funkcją XRP jest pośredniczenie w wymianie w wymianie danych pomiędzy dwoma walutami lub sieciami.
 • Z uwagi na wykorzystanie innego mechanizmu konsensusu sieci “kopanie” tokenu XRP jest dużo mniej skomplikowane niż przykładowo “kopanie” BTC.
 • Dzięki wykorzystaniu XRP jako mostu transakcyjnego możemy wysyłać środki w sieci natychmiastowo. Niezależnie czy są to kryptowaluty czy waluty FIAT.
 • Tokenem XRP można handlować w większości giełd kryptowalutowych, m.in. na giełdach Zonda oraz Binance, a co za tym idzie również za pomocą KryptoBota.
Natywny token blockchainu Ripple - XRP
Natywny token blockchainu Ripple - XRP

Założenia sieci Ripple

Rozproszone systemy płatnicze muszą uporać się z wieloma problemami, żeby móc oferować bezpieczne, szybkie i funkcjonalne usługi klientom na całym świecie. Różne sieci blockchain robią, to na różne sposoby. Jedne lepiej drugie gorzej. Faktem jest jednak, że Ripple jest jedną z największych i najlepiej zoptymalizowanych sieci oferujących usługi płatnicze na świecie. Swoje usługi opiera na pogrupowaniu problemów jakie musi rozwiązać na trzy kategorie:

 • poprawność
 • porozumienie
 • użyteczność

I rozwiązaniu ich.

Poprawność

Przez poprawność rozumiemy to, że konieczne jest, aby system był w stanie odróżnić transakcję poprawną od fałszywej. W tradycyjnych systemach płątności jest to możliwe dzięki umowom między instytucjami weryfikowanym poprzez przepisy prawa i podpisom kryptograficznym, które gwarantują, że transakcja rzeczywiście pochodzi od instytucji, która twierdzi, że ją zawarła. W systemach rozproszonych nie ma jednak takiego zaufania, ponieważ tożsamość członków sieci może nie być znana, trzeba więc stosować alternatywne metody zapewnienia poprawności.

Porozumienie

Porozumienie odnosi się do problemu utrzymania jednej globalnej prawdy w obliczu zdecentralizowanego systemu księgowego. Chociaż jest to problem podobny do problemu poprawności, różnica polega na tym, że podczas gdy złośliwy użytkownik sieci może nie być w stanie stworzyć fałszywej transakcji (niespełniających zasad blockchainu), może być w stanie stworzyć wiele poprawnych transakcji, które są w nieświadome siebie nawzajem i  łączą się, tworząc fałszywą operację.

 

Na przykład:

 1. Złośliwy użytkownik może dokonać dwóch jednoczesnych zakupów,
 2. mając na koncie tylko tyle środków, aby pokryć każdy zakup osobno, ale nie oba razem.
 3. Tak więc każda transakcja sama w sobie jest poprawna,
 4. ale jeśli jest wykonywana jednocześnie w taki sposób, że sieć rozproszona jako całość nie jest świadoma obu, pojawia się odrębny problem, powszechnie określany jako Double-Spend Problem.
Użyteczność

Użyteczność jest nieco bardziej abstrakcyjnym problemem, który może być ogólnie opisany jako użyteczność rozproszonego systemu płatności, ale w praktyce najczęściej sprowadza się do opóźnień w działaniu systemu. System rozproszony, który działa poprawny, ale wymaga przykładowo jednego roku na przetworzenie transakcji, jest w oczywisty sposób nie do utrzymania. Dodatkowe aspekty użyteczności mogą obejmować poziom mocy obliczeniowej wymaganej do udziału w procesach lub biegłość techniczną wymaganą od użytkownika w celu uniknięcia oszustw w sieci.

 

 

Blockchain Ripple stara się optymalizować działanie swojej sieci opierając się głównie na tych trzech problemach.
Czy masz już konto w KryptoBocie? Ustal swoją strategię a KryptoBot zrobi resztę za Ciebie. Sprawdź za darmo jak to działa!