Skoro tu trafiliście, to prawdopodobnie zadaliście sobie pytanie “Web3, co to właściwie jest?”.
Web3 to nic innego jak to na co wskazuje nazwa. Jest to nowa generacja internetu. Wyróżnia ją to, że platformy, aplikacje i treści znajdujące się w sieci są zdecentralizowane.
Web3 rozwija się w ostatnim czasie bardzo szybko. Powstaje nawet pierwszy smartfon Web3, które będą mogły pozwolić na obsługę zdecentralizowanych aplikacji.
Za tą skrótową definicją stoi jednak troche szersze pojęcie. W poniższym wpisie postaramy się szczegółowo wyjaśnić czym jest i jak działa Web3.
Początki sieci
Większość ludzi wyobraża sobie sieć internetową jako stały filar współczesnego życia – została wynaleziona i od tej pory po prostu istnieje.
Jednak sieć, którą znamy dzisiaj, jest zupełnie inna niż pierwotnie.
Aby lepiej to zrozumieć, warto podzielić krótką historię sieci na luźne okresy Web 1.0 i Web 2.0.
Web 1.0 (Tylko do odczytu)
W 1989 roku, w CERN w Genewie, Tim Berners-Lee pracował nad stworzeniem otwartych, zdecentralizowanych protokołów, które umożliwiałyby wymianę informacji z dowolnego miejsca na Ziemi.
Pierwsza odsłona dzieła Bernersa-Lee (znana obecnie jako Web 1.0) miała miejsce mniej więcej w latach 1990-2004.
Web 1.0 składała się głównie ze statycznych stron internetowych. Interakcja między użytkownikami tych stron była bliska zeru – co sprawiło, że jest znana jako sieć tylko do odczytu.
Web 2.0 (Czytaj i twórz)
Okres Web 2.0 rozpoczął się w 2004 roku wraz z pojawieniem się platform mediów społecznościowych.
Z możliwości samego odczytu, sieć ewoluowała do możliwości odczytu i tworzenia nowych treści. Wcześniej firmy dostarczały użytkownikom wyłącznie treści.
Teraz zaczęły dostarczać również platformy do dzielenia się treściami generowanymi przez użytkowników. Treściami, z którymi inni użytkownicy mogli wchodzić w interakcje.
W miarę jak coraz więcej osób pojawiało się w sieci, garstka czołowych firm zaczęła kontrolować nieproporcjonalnie dużą część ruchu i wartości generowanych w sieci.
Web 2.0 narodziło również model przychodów oparty na reklamach. Podczas gdy użytkownicy tworzący treści, nie byli ich właścicielami ani nie czerpali korzyści z ich monetyzacji.
Web3 (Czytaj, twórz i posiadaj)
Web3 jest terminem zbiorczym dla wizji nowego, lepszego internetu. W swojej istocie wykorzystuje blockchain, kryptowaluty i NFT, aby oddać władzę w formie własności użytkownikom.
Główne założenia Web3
Chociaż trudno jest podać sztywną definicję Web3, jest kilka podstawowych zasad, które je definiują.
- Web3 jest zdecentralizowany: zamiast do platform kontrolowanych i należących do scentralizowanych podmiotów, własność jest rozdzielana pomiędzy twórców i użytkowników.
- Web3 jest pozbawiony uprawnień: każdy ma równy dostęp do uczestnictwa w sieci, nikt nie jest wykluczony.
- Web3 obsługuje natywne płatności: używa kryptowalut do wydawania i wysyłania pieniędzy online, zamiast polegać na przestarzałej infrastrukturze banków i procesorów płatniczych.
- Web3 jest nie wymaga zaufania: działa przy użyciu mechanizmów ekonomicznych, zamiast polegać na stronach trzecich.
Podsumowanie
Różnice między Web3, a poprzednimi generacjami internetu najlepiej podsumuje poniższy post na Twitterze:
- Web1 była tylko do odczytu.
- Web2 daje możliwość zarówno odczytu, jak i tworzenia treści.
- Web3 będzie do odczytu i tworzenia treści na własność.