Technologia Bitcoin w połączeniu z mocą Internetu i sztucznej inteligencji krzyżują się z pojazdami samojezdnymi. I stają przed wspólnym problemem: brak talentów. W tym względzie pomocne mogą być doświadczenia zdobyte przez przemysł pojazdów elektrycznych.
Ograniczona ilość talentów
Badanie przeprowadzone przez Korn Ferry Institute stwierdza, że nadchodzi poważny światowy kryzys. W 2030r. popyt na wykwalifikowanych pracowników przewyższy podaż, co doprowadzi do globalnego niedoboru talentów na poziomie ponad 85,2 miliona osób. Co więcej, badanie przewiduje, że niedobór talentów może spowolnić trwającą cyfrową rewolucję.
Na przykład brak talentu programistów zdolnych do pracy z COBOLem ma ogromny wpływ na branżę bankową i fintech.
Według Davida Srebrna, lidera zespołu samochodowego w Udacity, ograniczone talenty utrudniają rozwój samochodów bez kierowcy. Konkretnie, Silver zwraca uwagę:
“bardzo niewiele osób wie, jak programować samochody bez kierowcy”.
Ten sam problem dotyka przemysłu kryptowalut. Współpracująca z Forbes Maria Peretz zauważa, że niewiele osób wie o blockchain i kryptowalutach. Kierownicy, którzy są zachęcani do pracy dla tych startupów, zazwyczaj słyszeli o Bitcoinie, najbardziej znanej krypto-walucie, i mogą niejasno wiedzieć, że blockchain ma coś wspólnego z zabezpieczeniem cyfrowej waluty. Jednak często mają one ulotną znajomość niuansów i możliwości tej dynamicznej branży. Ich mętność i brak wiedzy mogą stanowić ogromne wyzwanie dla startupów, które chcą zdobyć kluczowe talenty na konkurencyjnym rynku pracy.
Mapa drogowa E-Car może pomóc w rozwiązaniu problemu
Jeśli chodzi o przestrzeń krypto, statystyki dostarczone przez Glassdoor pokazują, że przez ostatnie dwanaście miesięcy nastąpił 300-procentowy wzrost liczby miejsc pracy związanych z bitcoinem, blockchainem i innymi kryptowalutami. Z raportu Forbesa wynika, że
według stanu na sierpień 2018r. w USA było 1775 miejsc pracy związanych z blockchainami – w porównaniu z 693 na początku roku i 446 w tym czasie w zeszłym roku. Chociaż w sektorach takich jak nauki przyrodnicze odsetek osób używających blockchain potroił się od 2017 roku, niedobór programistów i specjalistów blockchain wciąż rośnie. Pod tym względem Peretz wydaje się sugerować, że przemysł pojazdów elektrycznych (EV) wyprzedza przemysł krypto. W związku z tym sugeruje, że firmy krypto mogłyby skorzystać na modelu, który przemysł EV zastosował dekadę temu.
“Podobnie jak w przypadku bitcoinów i kryptowalut dzisiaj, EV potrzebował w 2010r.
Ta strategia wymaga delikatnej równowagi prostoty, jasności i pasji. Na szczęście jest mapa drogowa, aby zrobić to dobrze: podążaj za elektrycznym samochodem po autostradzie, aby osiągnąć sukces”
– dodaje Peretz.