Bitcoin, LTC, Ethereum, Lisk i inne kryptowaluty nie spadają z nieba. Jak każda inna forma pieniędzy, potrzeba pracy aby je wyprodukować. A ta praca przychodzi w postaci wydobycia.
Przez moment przenieśmy się do przeszłości – Satoshi Nakamoto, założyciel Bitcoin, zaprogramował te walutę tak, że będzie istnieć tylko 21 milionów Bitcoinów.
Co cztery lata liczba Bitcoinów wydanych w stosunku do poprzedniego cyklu zmniejsza się o 50%, wraz z nagrodą dla górników za odkrycie nowych bloków. Obecnie nagroda ta wynosi 12,5 Bitcoinów. W związku z tym całkowita liczba Bitkojnów w obiegu zbliży się do 21 milionów, ale w rzeczywistości nigdy nie osiągnie tej liczby. Oznacza to, że Bitcoin nigdy nie doświadczy inflacji. Minusem tutaj jest to, że hack lub cyberatak może być ogromnym problemem dla waluty, ponieważ może wymazać portfele Bitcoinów z małą nadzieją na odzyskanie wartości.
Jeśli chodzi o wydobycie Bitcoinów, to proces ten wymaga energii elektrycznej. Górnicy rozwiązują złożone problemy matematyczne, a nagrodą jest większa liczba kryptowaluty generowanych i przyznawanych im jako nagrody. Górnicy weryfikują również transakcje i zapobiegają oszustwom, więc więcej górników oznacza szybsze, bardziej niezawodne i bezpieczniejsze transakcje.
Dzięki założeniom Satoshi Nakamoto, wydobycie Bitcoinów staje się trudniejsze, gdy coraz więcej górników przyłącza się do walki. W 2009 roku górnik mógł wydobywać 200 Bitcoinów w ciągu kilku dni. W 2014 roku, według danych by ten sam górnik wydobył 99 bitcoinów potrzega 98 lat. A aki jest kurs tej waluty sprawdź w naszym serwisie.
Super wydajne komputery o nazwie Application Specific Integrated Circuit, lub ASIC, zostały opracowane specjalnie do wydobywania Bitcoinów. Należy jednak pamiętać, że ciągu ostatnich kilku lat dołączyło do nich tak wielu górników, że nadal trudno jest wydobywać kolejne bitcoiny.
Użytkownicy Bitcoinów oczekują, że 94% wszystkich Bitcoinów zostanie wydanych do 2024 roku. W miarę jak liczba ta będzie się zbliżać do pułapu 21 milionów, wielu oczekuje, że zyski górników kiedyś osiągnięte z tworzenia nowych bloków staną się tak niskie, że staną się znikome. Ale ponieważ więcej bitcoinów ma wejść do obiegu, opłaty transakcyjne mogą wzrosnąć i zrekompensować im to.
Jeśli chodzi o samą technologię blockchain, ma ona wiele zastosowań, od bankowości po Internet Rzeczy. Oczekuje się, że firmy będą rozwijać swoje rozwiązania IoT w ramach łańcuchów blokowych. Blockchain jest obiecującym narzędziem, które przekształci część Internetu rzeczy i umożliwi rozwiązania, które zapewnią lepszy wgląd w aktywa, działalność i łańcuchy dostaw. Przekształci on również sposób przechowywania i przekazywania danych w zakresie dokumentacji medycznej i podłączonych urządzeń medycznych.
Blockchain nie będzie mógł być stosowany wszędzie, ale w wielu przypadkach będzie częścią rozwiązania, które najlepiej wykorzystuje narzędzia w arsenale IoT. Blockchain może pomóc w rozwiązaniu konkretnych problemów, usprawnić przepływ pracy i zmniejszyć koszty, które są ostatecznym celem każdego projektu IoT.